Biznesplan – jak go napisać i o czym pamiętać? Tych błędów unikaj

Szybka Faktura 01/08/2023 brak odpowiedzi
 

Stworzenie biznesplanu pozwala dostrzec mocne oraz słabe strony przedsiębiorstwa, ocenić jego opłacalność i zaplanować działania mające na celu jego rozwój. Praca nad treścią dokumentu może się wydawać nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak unikać kilku podstawowych błędów, aby biznesplan stał się nieocenioną pomocą w rozwoju firmy. Jakich błędów warto się wystrzegać?

Biznesplan – co to takiego?

Biznesplan to dokument, który skupia się na planie powstania i rozwoju firmy. Zazwyczaj tworzy się go na użytek własny lub podczas ubiegania się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Obejmuje on kluczowe cele firmy, konkretne plany i metody ich realizacji, a także pozycję przedsiębiorstwa na rynku z uwzględnieniem konkurencji. Odpowiednio sformułowany biznesplan umożliwia udoskonalenie pomysłu i realną ocenę szansy na funkcjonowanie oraz rozwój firmy. Treść dokumentu powinna być nie tylko wiarygodna, ale i zrozumiała dla każdego odbiorcy.

Błąd nr 1: niewiarygodność informacji

Jednym z błędów popełnianych w trakcie tworzenia biznesplanu jest podawanie nierzetelnych informacji. Jego treść musi być przede wszystkim wiarygodna, a najlepiej potwierdzona konkretnymi przykładami i danymi. Nie do końca sprawdzone lub – co gorsza – fałszywe elementy biznesplanu mogą przekreślić szansę na uzyskanie obiecującej dotacji czy nawiązanie współpracy z konkretnym partnerem.

Błąd nr 2: nieczytelny, niezrozumiały plan

Błędem, którego szczególnie warto unikać podczas pisania biznesplanu, jest chaotyczna, niezrozumiała treść. Dokument powinien być sformułowany w taki sposób, aby zawarte w nim dane i wnioski umożliwiały łatwą ocenę opłacalności firmy oraz jej szansy na powodzenie. Treść biznesplanu powinna być więc zrozumiała dla każdego – bez względu na to, kim jest odbiorca. Aby tak się stało, w treści warto umieścić czytelne tabele czy wykresy – np. przy porównaniach z konkurencyjnymi firmami. Znacząco ułatwią one ocenę powodzenia firmy.

Błąd nr 3: brak oceny rynku

Ocena rynku to w biznesplanie absolutna podstawa. Niestety, niektórzy przedsiębiorcy podczas jego tworzenia nie biorą pod uwagę konkurencji – a to właśnie znajomość jej usług stanowi klucz do stworzenia oryginalnej strategii i oferty, która przyciągnie wielu klientów. Pisząc biznesplan, nie należy więc skupiać się jedynie na planie działania swojego przedsiębiorstwa, ale i uwzględniać działania innych firm z branży – zwłaszcza tych działających w pobliskiej okolicy.

Błąd nr 4: biznesplan, który nie uwzględnia zmian

Zdarza się, że po stworzeniu biznesplanu konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian i zaktualizowanie celów oraz założeń. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli dokument zostanie sformułowany w sposób nieuwzględniający żadnych poprawek. Biznesplan powinien zawsze obejmować kilka metod realizacji celów danej firmy, wybiegać o kilka miesięcy lub lat w przyszłość i umożliwiać wprowadzanie niezbędnych zmian już na etapie rozwijania działalności. W życiu i na rynku bywa różnie – elastyczność jest więc niezwykle ważna.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *