Błędy w rozliczeniach podatkowych – jak ich unikać?

Szybka Faktura 06/05/2024 brak odpowiedzi
 

Pomyłki w zeznaniach podatkowych mogą zdarzyć się każdemu przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć, jak skutecznie ich unikać i w jaki sposób rozwiązać ewentualny problem.

Najczęstsze błędy w rozliczeniach podatkowych

Jedną z najczęstszych pomyłek w deklaracjach podatkowych są niewłaściwie wprowadzone dane – np. NIP czy numer PESEL. Wielu podatników zapomina również o aktualizacji konkretnych informacji, m.in. adresu zamieszkania. Kolejnym błędem w rozliczeniach podatkowych są nieprawidłowo zliczone dochody – jeżeli podatnik osiąga je z różnych źródeł (np. z tytułu zatrudnienia, prowadzenia firmy i wynajmu mieszkania), jedno z nich bywa często pominięte w zeznaniu rocznym. Zdarza się również, że dane w deklaracji nie zgadzają się z danymi z dokumentów potwierdzających uzyskanie dochodów, np. faktur czy rachunków. Częstą pomyłką wynikającą m.in. z pośpiechu są ponadto błędne kwoty w poszczególnych rubrykach deklaracji. Wiele osób nie wykorzystuje też we właściwy sposób przysługujących im ulg podatkowych. W formularzach nierzadko brakuje również niezbędnych załączników, a nawet samego podpisu. W jaki sposób unikać tych i innych błędów popełnianych w trakcie wypełniania deklaracji?

Upewnij się, że uwzględniłeś wszystkie dochody

Uzupełniając deklarację podatkową, przed jej ostatecznym złożeniem upewnij się, że zawiera ona wszystkie dochody, które osiągnąłeś w danym roku podatkowym. Dokładnie przeanalizuj ich źródła – możesz wypisać je na osobnej kartce, aby mieć pewność, że nie pominąłeś żadnego z nich.

Dopłata czy zwrot podatku?

Decydując się na wypełnienie deklaracji elektronicznie, możesz sprawdzić, czy konieczna jest dopłata, czy może otrzymasz zwrot podatku. W przypadku potrzeby dopłaty sprawdź również, czy istnieje możliwość skorzystania z pewnych preferencji oraz ulg, zmniejszających podatek do zapłaty.

Sprawdź załączniki do formularza

Jeżeli rozliczasz się ze współmałżonkiem, musisz podać jego dane w deklaracji PIT. Pamiętaj jednak, że powinny one znaleźć się także w innych składanych drukach. Upewnij się więc, że załączniki również uwzględniają dane żony lub męża.

Sprawdź składaną deklarację dwukrotnie

Chcąc mieć pewność, że rozliczenie podatkowe nie zawiera żadnych, nawet najmniejszych błędów, warto zawsze dokładnie sprawdzić je przed ostatecznym złożeniem deklaracji. Najlepiej zrobić to dwukrotnie, aby mieć całkowitą pewność co do jej poprawności.

Oddaj księgowość swojej firmy w ręce specjalisty

Jeśli zdarza Ci się popełniać błędy w rozliczeniach podatkowych – i nie tylko – dobrym krokiem może się okazać przekazanie firmowej księgowości specjalistom. Współpraca z biurem rachunkowym lub zatrudnienie księgowego na etacie może znacząco ułatwić Ci zarządzanie firmą i jej księgowymi kwestiami. Zyskasz wówczas nie tylko cenny czas, ale przede wszystkim pewność, że składane deklaracje nie zawierają mniejszych lub większych pomyłek. Doświadczony księgowy podpowie Ci również, czy przysługuje Ci prawo do poszczególnych ulg i odliczeń.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *