Co to jest kredyt inwestycyjny?

program do faktur 03/04/2017 brak odpowiedzi
 

Każde dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które swój rozwój opiera na różnorodnych inwestycjach, potrzebuje od czasu do czasu finansowego wsparcia w tego rodzaju działaniach. Inwestowanie dużych kwot i dużych środków jest jak najbardziej korzystne. Takie działanie pozwala generować również znacznie większe zyski. Jednakże, zamrażanie spory kwot jest bardzo niebezpieczne dla przedsiębiorstwa. Może znacznie ograniczyć jego płynność finansową, a co za tym idzie również ograniczyć możliwości pokrywania bieżących opłat. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w żadnej firmie.

Produkty kredytowe

W tym celu, by ograniczyć konieczność korzystania z własnych zasobów firmy, banki polecają różnego rodzaju rozwiązania kredytowe. Oczywiście, część z nich, to rozwiązania celowe, które można przeznaczyć tylko na realizację bardzo określonych potrzeb finansowych, część zaś to rozwiązania elastyczne, które przedsiębiorca może wykorzystywać zgodnie z aktualnymi potrzebami, a te przecież mogą być zmienne.

I tak, wśród najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań kredytowych znajdują się trzy zasadnicze. Jest to:

  • Linia kredytowa
  • Kredyt obrotowy
  • Kredyt inwestycyjny

Linia kredytowa to rozwiązanie dołączone do konta firmowego. Jest to specjalnie przydzielony limit w koncie, który pozwala na natychmiastowe pozyskanie dodatkowych środków, gdy tylko saldo konta będzie zerowe. Środki z limitu mogą być wykorzystane dopiero po wykorzystaniu pieniędzy z konta. Każda wpłata na konto firmowe zasila w pierwszej kolejności właśnie limit.

Kredyt obrotowy jest zaciągany na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Służy do utrzymania płynności finansowej. Pozwala na utrzymanie środków i regularne opłacanie wszystkich koniecznych rachunków i zobowiązań. Dzięki temu, firma nie ma zaległości ani zadłużenia.

Kredyt inwestycyjny

Czymś zupełnie innym jest natomiast kredyt inwestycyjny. Jest to forma zobowiązania, która przeznaczona musi być na konkretny cel – na inwestycje. Przedsiębiorca, który planuje większą inwestycję, którą chce sfinansować z pieniędzy z kredytu musi mieć rozpisany cały jej plan. Tylko na tej podstawie bank zdecyduje się wziąć udział w przedsięwzięciu.

Niektóre inwestycje firmowe są na tyle duże, że wymagają zamrożenia dużych środków. Nie każda firma może sobie na to pozwolić. Nawet jeżeli planowana inwestycja jest bezpieczna, to wyłączenie środków z obrotu na jakiś czas powoduje, że może ona popaść w przejściowe trudności związane z terminowymi płatnościami. Taka sytuacja w przyszłości utrudni działanie czy pozyskanie kredytu. Żeby tego uniknąć, znacznie lepiej jest pozyskać kredyt inwestycyjny, z którego zostanie sfinansowana cała inwestycja. W ten sposób można zamrozić pieniądze w inwestycji, a jednocześnie zachować płynność finansową.

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest też bardzo skomplikowaną procedurą. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, trzeba się do tego jedynie odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim należy przedstawić pracownikowi banku sytuację finansową firmy. Niezbędne będą dokumenty finansowe oraz rozpisany i szczegółowo rozplanowany biznesplan inwestycji, którą bank ma sfinansować. Dokumenty finansowe są potrzebne dla przeanalizowania bieżącej sytuacji – czy kredytobiorca da radę spłacić zobowiązanie. Natomiast biznesplan stanowi podstawę do stwierdzenia, czy kredytobiorca odzyska swoją płynność finansową. Dobrze zaplanowana inwestycja powinna zapewniać nie tylko zwrot włożonych środków, ale również zarobek. Biznes plan pozwala określić, czy rzeczywiście ten zarobek da się uzyskać. W ten sposób bank określa, na ile bezpieczne jest udzielenie dofinansowania na tę inwestycję dla tej właśnie firmy. Jeżeli inwestycja jest zdaniem banku dobrze zaplanowana, to zostanie sfinansowana. Jeżeli nie, bank może odmówić jej finansowania.

Wsparcie ze strony banku to bardzo praktyczne i korzystne rozwiązanie, które pozwala na połączenie inwestycji z utrzymaniem płynności finansowej firmy. W ten sposób można generować wysokie zyski nie narażając działalności na przeterminowane czy nieopłacone zobowiązania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *