COVID-19 a ograniczenia dla firm

Szybka Faktura 03/01/2022 brak odpowiedzi
 

Pandemia COVID-19 spowodowała, że ograniczona została działalność wielu firm na terenie Polski. Na czym dokładnie polegają obecne obostrzenia, obowiązujące do 31 stycznia?

Urzędy publiczne

Wszelkie jednostki, których działalność ma charakter publiczny, powinny wykonywać wyłącznie zadania mające na celu zapewnienie obywatelom niezbędnej pomocy. Jeżeli to możliwe, pracownicy urzędów administracyjnych i jednostek organizacyjnych powinni wykonywać swoje obowiązki w formie zdalnej – z wyłączeniem prokuratury oraz sądów.

Gastronomia

Działalność związana z przygotowywaniem i podawaniem posiłków została ograniczona do prowadzenia lokali, wyznaczonych stref gastronomicznych (także na stacjach benzynowych czy w pociągach z rezerwacją miejsc) oraz ogródków gastronomicznych sezonowych, przy czym klienci nie mogą zajmować więcej niż 30% liczby miejsc. Ponadto, odstępy pomiędzy stolikami powinny mieć minimum 1,5 metra, a obsługa – cały czas powinna zakrywać nos
i usta.

Kluby taneczne i dyskoteki

Działalność klubów nocnych i dyskotek bądź dotycząca udostępniania przestrzeni do tańca została całkowicie zawieszona do 31 stycznia br. Zakaz nie dotyczy szkół tańca oraz sportowych klubów tanecznych.

Siłownie i kluby fitness

Kluby fitness oraz siłownie mogą być otwarte, jednak liczba klientów korzystających ze sprzętów czy uczęszczających na zajęcia nie może być większa niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ograniczenia nie dotyczą działalności związanej z rehabilitacją pacjentów czy treningami kadry narodowej.

Kina

Działalność kin również nie jest zakazana, jednak widzowie nie mogą zajmować więcej niż 50% dostępnych miejsc, mają obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zakaz spożywania posiłków i napojów. Konieczność zajęcia co drugiego miejsca nie dotyczy mieszkańców tego samego gospodarstwa domowego czy opiekunów z osobą niepełnosprawną lub dzieckiem do 13. roku życia.

Hotele

Wszelkiego rodzaju obiekty związane z udostępnianiem miejsc noclegowych mają prawo wynajmować nie większą ilość niż 30% wszystkich pokoi. Ograniczenia nie dotyczą jednak funkcjonariuszy policji, straży granicznej, żołnierzy czy też uczestników zorganizowanych turnusów dla dzieci do 12. roku życia. Obostrzeniami nie są objęte także budynki Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Co więcej, właściciele hoteli muszą przestrzegać ograniczeń dot. gastronomii, siłowni, basenów itp.

Instytucje kultury

Zamknięte instytucje, takie jak biblioteki, mogą prowadzić swoją działalność pod warunkiem, że w danym pomieszczeniu nie przebywa więcej niż 15 osób bądź jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Dotyczy to również organizowanych w nich wydarzeń. Odwiedzający powinni zakrywać usta i nos. Działalność związana z kulturą i rozrywką także jest możliwa, pod warunkiem noszenia przez uczestników masek ochronnych. W przypadku wydarzeń na powietrzu, udostępniona ilość miejsca nie może przekraczać 50% wszystkich miejsc, z kolei
w pomieszczeniu zamkniętym – 30%.

Rozrywka dla dzieci – sale zabaw, escape roomy, parki rozrywki

Działalność polegająca na udostępnianiu sali zabaw czy pokoi zagadek dla dzieci jest możliwa, jednak wyłącznie w przypadku, kiedy na 15 metrów kwadratowych powierzchni przypada jedna osoba. Wesołe miasteczka i parki rozrywki również mogą funkcjonować przy 50% obłożenia.

Wystawy, targi, konferencje

Prowadzenie różnego rodzaju konferencji, targów, wystaw czy kongresów jest możliwe, jednak w danym pomieszczeniu może znajdować się jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *