Co czeka przedsiębiorców w 2017 roku?

program do faktur 27/10/2016 2 komentarze
 

Rok 2016 wszedł w ostatni kwartał, a to oznacza, że przedsiębiorcy z niepokojem wyczekują już informacji dotyczących kolejnego roku rozliczeniowego. Co ich czeka? Jakich zmian mogą się spodziewać? To pytania, które bardzo często sobie zadają. A zaraz obok nich – ile nas to będzie kosztować? Zmiana ekipy rządzącej również ma swoje znaczenie dla przedsiębiorców i proponowane przez nich rozwiązania również wyczekiwane są z niepokojem, jako coś nowego, nieznanego i jeszcze nietestowanego. Na pewno zmianie ulegną zryczałtowane składki ZUS, ale nie tylko. Co nowego niesie ze sobą nowy rok? Oto odpowiedź.

Składka ZUS 2017

Wspomniana wcześniej zryczałtowana składka ZUS zostaje podniesiona o kilkadziesiąt złotych, co w skali roku stanowi duże obciążenie. Poza tym dla przedsiębiorców z grupy małych i średnich nawet te kilkadziesiąt złotych może stanowić ogromne obciążenie. Składka na Fundusz Pracy zostanie podniesiona z około 59zł do ponad 62zł. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych notuje największą zmianę. Z obecnych 713zł będzie wynosił 748zł. Natomiast składka na Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych może sięgnąć nawet 300zł. W sumie daje to blisko 1200zł miesięcznie, co jest już kwotą dosyć odczuwalną dla przeciętnego przedsiębiorcy. Wzrost stawek wynika z podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę, a co za tym idzie, rośnie również średnie wynagrodzenie, które stanowi podstawę do obliczania zryczałtowanych składek. Nie da się tego uniknąć, a planowane przez nowy rząd procentowe rozliczanie składek ZUS od małych przedsiębiorców, jeżeli w ogóle wejdzie w życie, to możliwe będzie dopiero od 2018 roku.

Jednolity Plik Kontrolny 2017

Znaczne zmiany zachodzą natomiast w księgowości. Otóż wszystkie podmioty, które swoją księgowość prowadzą elektronicznie, będą zobowiązane do wysyłania comiesięcznych raportów zawierających dane z ewidencji VAT, za pomocą specjalnego formatu pliku o nazwie Jednolity Plik Kontrolny. Z punktu widzenia jednostki kontrolującej, organu podatkowego jest to ze wszech miar korzystne rozwiązanie. Pozwala bowiem na wprowadzenie specjalnych algorytmów do programów odbierających raporty. Za pomocą tych algorytmów będzie można wydobyć z raportu interesujące dane w sposób całkowicie zautomatyzowany. Warunkiem zadziałania algorytmu jest jednak to, by format wszystkich plików był jednakowy.

Obecnie wygląda to trochę inaczej i każdy przedsiębiorca przesyła pliki zgodnie ze swoim uznaniem. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zmieni tę sytuację, usprawni procedurę kontrolną, a w efekcie ma również zwiększyć jej skuteczność. W tym formacie ma być wysyłany stan magazynowy, dane z ewidencji VAT, dowody księgowe i wszelkie inne dokumenty finansowe, które generowane są w elektronicznej księgowości. Z punktu widzenia przedsiębiorców, sprawa nie jest tak jednoznaczna i tak bardzo zrozumiała. Mianowicie, to oni są obciążeni kosztami zaktualizowania swoich systemów księgowych. To w ich gestii leży wprowadzenie niezbędnych zmian i współpraca z informatykami, którzy będą w stanie dostosować oprogramowanie do wymogów prawnych. Jest to kolejny przepis, który dla przedsiębiorców jest „uderzeniem po kieszeni”. Warto też dodać, że nie dostali na te zmiany zbyt wiele czasu. Pierwotne założenie wskazywało bowiem, że mali i średni Przedsiębiorcy będą początkowo mogli wysyłać zestawienia w JPK od 01.07.2016, a dopiero od 01.07.2018 będą do tego zobowiązani.

Obecnie, duże firmy, tak zwani duzi przedsiębiorcy już od 01.07.2016 są zobowiązani do wysyłania raportów w JPK. Małe i Średnie Przedsiębiorstwa są do tego zobowiązane od 01.01.2017, a mikroprzedsiębiorstwa, jako jedyne mają ten czas wydłużony do 2018 roku. To zaledwie kilka miesięcy na aktualizację oprogramowania i wdrożenie pracowników do nowych rozwiązań. Zmiany są konieczne i nieuniknione. Często jednak wprowadzane bez konsultacji z zainteresowanymi bywają bardzo kosztowne, trudne i zwyczajnie uciążliwe. Zanim jednak nowy system zostanie poddany ocenie, warto się z nim zapoznać, a to już wkrótce uczyni większość przedsiębiorców działających w Polsce.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

2 przemyślenia nt. „Co czeka przedsiębiorców w 2017 roku?”

  1. W 2017 roku czeka nas mała rewolucja. Wiele się pozmieniało. Jak dla mnie takim motorem napędowym jest jednolity plik kontrolny. W mojej firmie musiałem wymienić tylko komputery. Na szczęście od dawna korzystam z programu Symfonia ERP, w której istnieje teraz możliwość wypełniania jpk. Fajnym rozwiązaniem jest taka gwarancja, która zobowiązuje do zawsze aktualnego formularzu, więc nie muszę sprawdzać czy oby na pewno wysłałem wszystko w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *