Czy outsourcing księgowości rzeczywiście jest opłacalny dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Szybka Faktura 04/08/2023 brak odpowiedzi
 

W Polsce wielu właścicieli firm decyduje się na powierzenie księgowości w ręce zewnętrznego podmiotu. Mowa nie tylko o dużych przedsiębiorstwach, ale i o firmach jednoosobowych. Czy outsourcing usług księgowych jest opłacalny dla właścicieli JDG, a jeśli tak – jakie są jego największe zalety?

Outsourcing księgowości – na czym polega?

Decydując się na outsourcing usług księgowych, przedsiębiorca powierza wszelkie kwestie związane z księgowością specjaliście z zewnątrz. Od tego momentu to właśnie on jest całkowicie odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych, wystawianie faktur czy prowadzenie rozliczeń podatkowych. Taka współpraca jest w stanie znacząco wpłynąć na efektywność procesów księgowych i wspomóc przedsiębiorcę w prowadzeniu własnej firmy.

Dlaczego warto powierzyć księgowość firmy w ręce specjalisty?

Powierzenie księgowości firmy doświadczonemu księgowemu wiąże się z szeregiem zalet dla jednoosobowego przedsiębiorcy.

Więcej cennego czasu

Rezygnując z samodzielnego prowadzenia firmowej księgowości, jednoosobowy przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim więcej czasu, który może poświęcić na rozwój swojej działalności. Zamiast zajmować się kwestiami podatków, faktur czy deklaracji do ZUS-u, jest on w stanie skupić się na jej podstawowych celach i zadaniach. Wiele biur księgowych umożliwia obecnie wygodną współpracę w formie online, co zapewnia jeszcze większą oszczędność czasu.

Oszczędność firmowych pieniędzy

Dużym plusem outsourcingu usług księgowych jest także redukcja kosztów. Korzystanie z usług biura rachunkowego wiąże się ze znacznie mniejszymi wydatkami niż zatrudnienie osobistego księgowego.

Mniejsze ryzyko błędów

Powierzając firmową księgowość podmiotowi zewnętrznemu, właściciel przedsiębiorstwa zyskuje pewność, że jest ona prowadzona w sposób skrupulatny i zgodny z aktualnymi przepisami podatkowymi. To z kolei wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem ewentualnych błędów i konsekwencji związanych z pomyłkami w dokumentacji. Współpraca z księgowym zdejmuje jednocześnie z przedsiębiorcy konieczność pozyskiwania wiedzy z zakresu podatków i stale zmieniających się przepisów.

Stały kontakt ze specjalistą i doradztwo w ważnych decyzjach

Jeżeli na którymkolwiek etapie prowadzenia firmy właściciel ma jakieś wątpliwości lub pytania, może w każdej chwili skontaktować się z księgowym i otrzymać cenne wskazówki związane z biznesem. Dobry księgowy jest odpowiedzialny za dokumentację firmy, a ponadto – może pomóc w podjęciu istotnych biznesowych decyzji i uchronić firmę przed wieloma problemami. Decydując się na outsourcing usług księgowych, właściciel JDG może także liczyć na reprezentowanie firmy w razie ewentualnej kontroli.

Jako jednoosobowy przedsiębiorca możesz również postawić na samodzielne prowadzenie księgowości przy użyciu specjalnych programów online. Aplikacja Szybka Faktura umożliwia niezwykle szybkie wystawianie faktur – w kilku językach i walutach – oraz wysyłanie kontrahentom przypomnień o płatnościach. To także proste narzędzie do sporządzania deklaracji ZUS, tworzenia spisu z natury i rocznych raportów czy importu danych z baz kontrahentów. Jeśli nie chcesz korzystać z usług biura księgowego, być może to właśnie wygodny program online sprawdzi się w Twojej firmie najlepiej?

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *