Czym jest refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?

Szybka Faktura 02/07/2024 brak odpowiedzi
 

Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w prowadzeniu działalności w postaci pomocy de minimis. Jedną z form tej pomocy jest refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Kto dokładnie może się o nią ubiegać, jakie warunki musi spełnić i na co może przeznaczyć otrzymane środki?

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – co to takiego?

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to wsparcie finansowe ze strony powiatowych urzędów pracy. Jej celem jest stworzenie bądź przystosowanie stanowiska pracy oraz zatrudnienie na nim:

  • opiekuna osoby niepełnosprawnej niepozostającego w zatrudnieniu bądź niewykonującego innej pracy zarobkowej;
  • skierowanego bezrobotnego.

Refundacja może zostać przyznana w wysokości nieprzekraczającej sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Pieniądze pochodzą z urzędów pracy – to jedno z dofinansowań na zatrudnianie nowych pracowników. Można przeznaczyć je na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn do wyposażenia stanowiska czy też środków niezbędnych do zapewnienia zgodności z przepisami BHP i wymaganiami ergonomii.

Dla kogo przeznaczona jest refundacja?

O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy mają prawo ubiegać się:

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą;
  • niepubliczne przedszkola i szkoły wspomniane w treści Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe;
  • żłobki oraz kluby dziecięce tworzone i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3;
  • spółdzielnie socjalne;
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych;
  • osoby fizyczne, osoby prawne bądź jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zamieszkujące lub posiadające siedzibę na terytorium RP, będące posiadaczem gospodarstwa rolnego/prowadzące dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zatrudniające co miesiąc w okresie ostatnich sześciu miesięcy przynajmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.

Warunki otrzymania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Aby wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy został rozpatrzony, przedsiębiorca ma obowiązek spełnić pewne warunki:

  • musi prowadzić działalność gospodarczą przez minimum pół roku przed złożeniem wniosku;
  • nie może zalegać z wypłatą wynagrodzeń, opłacaniem składek ZUS czy zapłatą innych publicznych zobowiązań;
  • w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie mógł zmniejszyć wymiaru czasu pracy pracownika ani rozwiązać z nim stosunku pracy z przyczyn niezwiązanych z danym pracownikiem;
  • w okresie dwóch lat przed złożeniem wniosku nie mógł być karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu;

Wniosek o dofinansowanie musi zostać prawidłowo sporządzony i kompletnie złożony. Na jego rozpatrzenie Powiatowy Urząd Pracy ma 30 dni od daty złożenia. W przypadku decyzji pozytywnej między wnioskującym przedsiębiorcą a urzędem zawierana jest umowa o refundację – po prawidłowym wywiązaniu się z jej warunków wnioskujący otrzymuje środki.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *