Czym jest windykacja B2B?

Szybka Faktura 02/02/2024 brak odpowiedzi
 

Windykacja to popularna metoda umożliwiająca odzyskanie należności od dłużnika. Jednym z jej typów jest windykacja B2B, dotycząca transakcji pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Co warto wiedzieć na jej temat?

B2B, czyli współpraca business to business

B2B (ang. business to business) to współpraca między dwiema firmami. W kontekście zatrudnienia oznacza to, że przedsiębiorca wykonuje usługi na rzecz drugiego przedsiębiorcy jako niezależny podmiot gospodarczy. Umowa B2B może zostać zawarta między dwoma przedsiębiorstwami niezależnie od ich wielkości czy charakteru działalności. Ta forma współpracy cieszy się dużą popularnością m.in. ze względu na korzyści finansowe dla obydwu stron.

Windykacja – podstawowe informacje

Windykacja jest metodą dochodzenia długów, których nie uregulowano w wyznaczonym terminie. To wszelkiego rodzaju pozasądowe działania, którymi zajmują się specjalne firmy świadczące usługi w tym zakresie. Działania te polegają przede wszystkim na mediacji oraz negocjacjach między dłużnikiem a wierzycielem. Firmy windykacyjne działają w imieniu swoich klientów i na ich zlecenie. Jeżeli w ramach cesji wierzytelności firma przejmie długi osób trzecich, działa również w swoim interesie. Windykatorzy nie mają jednak prawa ściągać zaległych zobowiązań. Podstawą prawną działania takich firm jest zasada swobody działalności gospodarczej zagwarantowana w Konstytucji i wynikająca z Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Głównym celem windykacji jest zmotywowanie dłużnika do realizacji zobowiązania – pierwsze kroki podejmuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy nie ma możliwości kontaktu z dłużnikiem, a on wciąż nie reguluje zaległości. Windykacja dzieli się na:

    • windykację miękką – szybkie odzyskanie zaległych należności bez procesu sądowego, np. poprzez zastosowanie wezwań do zapłaty i kontrolowania spłaty długu;
    • windykację twardą – działania obejmujące postępowanie sądowe.

Windykacja twarda ma miejsce w przypadku, gdy windykacja miękka nie przynosi efektów, a kontakt z dłużnikiem wciąż jest utrudniony.

Windykacja B2B – co ją wyróżnia?

Windykacja B2B, określana również windykacją gospodarczą, to rodzaj windykacji dotyczący zobowiązań powstałych wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami. Mowa m.in. o mikro-, małych i średnich firmach, spółkach akcyjnych, spółkach z o.o. czy korporacjach. Zazwyczaj odnosi się ona do długów związanych z nieopłaconymi na czas fakturami czy niezrealizowanym przedmiotem umowy i często poprzedza windykację sądową. Pierwszy etap windykacji B2B to wezwanie dłużnika do regulacji zaległości w wyznaczonym terminie – niekiedy otrzymuje on możliwość rozłożenia płatności na kilka rat. Przedsiębiorca, który spóźnia się z zapłatą lub celowo jej unika, zostaje też poinformowany o konsekwencjach braku uregulowania należności – a jest to już egzekucja komornicza lub postępowanie sądowe. Zdarza się również, że windykacja B2B stosowana jest już po sprawie sądowej. Wówczas wierzyciel również może skorzystać z usług firmy windykacyjnej lub rozpocząć współpracę z komornikiem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *