Czym jest praca zdalna?

program do faktur 10/07/2017 brak odpowiedzi
 

Coraz bardziej popularną formą wykonywania pracy jest praca zdalna. Dobry pracownik może się bowiem znajdować na drugim końcu kraju, bez woli przeprowadzki. Czy należy z niego w takim razie zrezygnować? Czy może lepiej wykorzystać dostępne obecnie możliwości techniki i mimo wszystko zdecydować się na zdalne zatrudnienie? O ile w niektórych zawodach, takie rozwiązanie nie będzie możliwe (obsługa klienta na miejscu, zawody fizyczne, magazynier, przedstawiciel handlowy), o tyle w niektórych może to być sposób na zatrudnienie prawdziwego specjalisty, który nie mieszka w tym samym miejscu, w którym znajduje się siedziba firmy.

Zawody, w których możliwa jest praca zdalna

Praca zdalna jest możliwa przede wszystkim w tych zawodach, które nie wymagają osobistej obecności do realizowania obowiązków. To przede wszystkim zawody nowoczesne, które są powiązane z nowoczesną techniką i rozwojem technologii. Sprawdzi się więc w takiej formie zatrudnienie grafika komputerowego, programisty, copywritera czy social media menagera. Każdy z nich doskonale się sprawdzi w formie pracy zdalnej. Do wykonywania zadań potrzebny jest bowiem przede wszystkim komputer, jeżeli chodzi o narzędzia. Znacznie ważniejsza jest jednak wiedza i umiejętności. A to, czy praca zostanie wykonana w tym miejscu, czy w innym, czy zostanie ona wykonana w biurze, czy w domu, to już nie ma najmniejszego znaczenia, ponieważ i tak najważniejszy w niej jest wykonujący ją człowiek.

Co jest potrzebne do wykonywania pracy zdalnej

Praca zdalna wymaga przede wszystkim dużej dyscypliny i powinny ją wykonywać tylko takie osoby, które potrafią się same w sobie zebrać i nie potrzebują nad głową ciągłego przymuszania. Jednakże, sama dyscyplina nie wystarczy.

Przede wszystkim ważna jest komunikacja. Ponieważ nie można w każdej chwili zajrzeć do swojego pracownika, zapytać go o stan projektów i o postęp prac, należy wypracować sobie odpowiedni system komunikacji. Może to być na przykład komunikacja mailowa lub za pośrednictwem skype. Może to również być porozumiewanie się za pomocą komunikatora na facebooku. Ważne, by wybrać jeden kanał do rozmów i ustalić ich częstotliwość na takim poziomie, który nie zakłóca wykonywania prac i realizowania zleceń.

Sprzęty i oprogramowanie to druga rzecz, którą należy uwspólnić decydując się na zdalne zatrudnienie. Chodzi przede wszystkim o to, że niektóre programy nie są ze sobą kompatybilne. Pracując w biurze nie ma tego problemu, bo zwykle wszystkie sprzęty są ze sobą zgrane. Działając zdalnie może się okazać, że urządzenia lub programy są różne i niekoniecznie muszą ze sobą wzajemnie dobrze działać. Jeżeli przekazywane prace, czy wykonywane obowiązki mają charakter cyfrowy, to taka spójność jest po prostu konieczna.

Jak się rozliczać

Ważnym aspektem tego rodzaju pracy jest również wprowadzony system rozliczeń. W przypadku pracy na miejscu można oczekiwać, że pracownik spędzi określony czas w biurze i po prostu będzie z tego czasu rozliczony. W przypadku pracy zdalnej, pracodawca nie wie, czy pracownik był przy swoich obowiązkach, czy je wykonywał, ile mu to zajęło. Widzi natomiast efekt. Wie, czy obowiązki zostały ostatecznie wykonane i czy pracownik się wywiązał ze swoich zobowiązań. Właśnie dlatego warto rozważyć zadaniowy system pracy i jednocześnie zadaniowy system rozliczenia. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za wykonanie zadania. Oczywiście, każde zadanie musi być bardzo dokładnie opisane i sprecyzowane, ponieważ pracownik musi wiedzieć dokładnie czego się od niego oczekuje, żeby jak mniej było konieczności wprowadzania poprawek. Po wykonaniu i rozliczeniu zadania można zlecić kolejną pracę.

Takie podejście nie wyklucza oczywiście rozliczenia w systemie miesięcznym, czy nawet rozliczenia na bazie typowej pensji. Po prostu, pracownik ma w miesiącu określone zadania do wykonania. Jeżeli je wykona, to dostanie pełne wynagrodzenie. Jeżeli w jakimś aspekcie zawiedzie, to równowartość niewykonanego zadania będzie mu potrącona z pensji. Tego rodzaju rozwiązania i furtki można zawrzeć w umowie. Dzięki temu pracownik będzie czuł motywację do pracy, a pracodawca, będzie spokojny o swoje zadania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *