W 2024 roku osoby decydujące się na założenie lub rozwój działalności gospodarczej mogą skorzystać z różnych form dofinansowania. Mowa zarówno o dotacji z Urzędu Pracy, jak również o wsparciu z funduszy unijnych. Na jaką pomoc mogą liczyć obecnie przyszli (i nie tylko) przedsiębiorcy?
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy
Jedną z najpopularniejszych form wsparcia dla przyszłych przedsiębiorców jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. Dotacja jest całkowicie bezzwrotna, a jej wysokość zależy od możliwości finansowych konkretnego urzędu. Chcąc otrzymać środki, wnioskujący musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim, w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku musi być on uznany za osobę bezrobotną, która bez konkretnej przyczyny nie odmówiła przyjęcia ewentualnej propozycji zatrudnienia. Aby uzyskać dofinansowania z UP, nie można również złożyć wniosku o dotację w innym urzędzie i otrzymać innej bezzwrotnej dotacji. Jeżeli środki z Urzędu Pracy zostaną przyznane, przedsiębiorca musi natomiast prowadzić działalność przez następne 12 miesięcy od dnia jej rozpoczęcia – niemożliwe jest również zawieszenie działalności łącznie na dłuższy okres niż pół roku.
W przypadku dotacji z Urzędu Pracy nie jest wymagany wkład własny, jednak warto posiadać go chociaż w niewielkiej kwocie – urząd widzi wówczas, że przyszły przedsiębiorca jest zaangażowany w budowanie własnej firmy. Nie muszą być to pieniądze – za wpłatę własną uznawane są m.in. sprzęty elektroniczne, np. komputer. Duże znaczenie podczas wnioskowania o dofinansowanie z PUP ma odpowiednio sformułowany biznesplan.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej dla istniejących już firm
Na wsparcie finansowe mogą liczyć nie tylko przyszli przedsiębiorcy, ale i ci, którzy prowadzą firmę już od jakiegoś czasu. Na ciekawe inicjatywy przekazywane są środki z Unii Europejskiej – zazwyczaj można wykorzystać je na modernizację, inwestycje w nowoczesne technologie czy rozwój firmowej infrastruktury. Polskie firmy mogą korzystać ze wsparcia w ramach programu przewidzianego na lata 2021-2027. Co więcej, z myślą o przedsiębiorcach realizowane są Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, obejmujące takie obszary jak badania i rozwój przedsiębiorstw, wsparcie techniczne, środowisko przyjazne innowacjom czy inicjatywy zazielenienia firm.
Programy unijne dla sektora MŚP
Na małe i średnie przedsiębiorstwa działające na terenie Polski czekają również specjalne dotacje dla małych firm – np. Promocja Marki Innowacyjnych MŚP – oraz unijny program DIG.IT związany z transformacją cyfrową. Dofinansowania są dostępne zarówno dla firm skupiających kilkoro pracowników, jak i dla działalności jednoosobowych.
Kredyt ekologiczny
Kolejną ciekawą formą wsparcia, z której mogą skorzystać polskie firmy w 2024 roku, jest tzw. kredyt ekologiczny. To dofinansowanie na zmianę infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów przedsiębiorstwa. Aby firma mogła otrzymać fundusze, modernizacja musi przynieść efekty w postaci ograniczenia zużycia energii o przynajmniej 30% w porównaniu z okresem przed zmianami. W ramach dofinansowania Bank Gospodarki Krajowej może pokryć od 20 do nawet 80% kwoty inwestycji – przedsiębiorstwo spłaca wyłącznie pozostałą kwotę. Maksymalna kwota kredytu wynosi 660 milionów złotych.