Elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-zla)

program do faktur 19/01/2016 brak odpowiedzi
 

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-zla) – od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Wystarczy, że przedsiębiorca ma założony profil na PUE (Platformie Usług Elektronicznych) udostępnionej przez ZUS.

Rejestracja przedsiębiorcy na Platformie Usług Elektronicznych

Etap 1 – rejestracja konta na stronie pue.zus.pl. Po wykonaniu tej czynności otrzymujemy potwierdzenie założenia konta oraz unikalny numer identyfikacyjny konta (login).

Etap 2 – potwierdzenie tożsamości, czyli dostarczenie dokumentów tożsamości do najbliższej jednostki ZUS.

Aby w pełni korzystać z funkcji dostępnych na PUE (np. podpisywać  wysyłane wnioski i dokumenty przez Internet) trzeba posiadać bezpłatny profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub płatny certyfikat kwalifikowany. Jeżeli dysponujemy profilem ePUAP lub certyfikatem kwalifikowanym, możemy przy rejestracji profilu na PUE uniknąć etapu 2, czyli nie będziemy musieli odwiedzać jednostki ZUS.

Do kiedy trzeba zarejestrować się w PUE?

Firmy zatrudniające powyżej 5 pracowników miały obowiązek założenia profilu na PUE do 31.12.2015 r. Dla przedsiębiorstw zatrudniających do 5 pracowników rejestracja jest na razie dobrowolna. Należy jednak w tym przypadku pamiętać, że pracownicy powinni w formie pisemnej zostać poinformowani przez pracodawcę o konieczności dostarczenia mu w ciągu 7 dni wydruku e-ZLA, jeżeli lekarz wystawi zwolnienie elektroniczne.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne czy papierowe?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie może być wystawione tylko wtedy, gdy przedsiębiorca jest zarejestrowany na PUE. Papierowe zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane do końca 2017 r. Po tym okresie przejściowym, zgodnie z nowelizacją przepisów zasiłkowych, będą obowiązywały wyłącznie e-ZLA. Tym samym formularz ZUS ZLA przestanie obowiązywać.

Korzyści dla pracodawców

Na platformie PUE w profilu jest miejsce dedykowane na e-ZLA. W ten sposób pracodawca ma dostęp do zwolnienia lekarskiego od razu po wprowadzeniu go w systemie przez lekarza. Ponadto pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia. Również dla samych pracowników uzyskiwanie zwolnień lekarskich będzie bardziej komfortowe. Nie będą musieli, tak jak do tej pory, podawać numeru NIP pracodawcy, ponieważ lekarz podczas wystawiania zwolnienia będzie miał dostęp do danych zarówno pracownika, jak i płatnika składek.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *