Firma jednoosobowa a spółka z.o.o.

program do faktur 15/10/2020 brak odpowiedzi
 

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. Co, i dla kogo, jest bardziej korzystne? Czym się różnią, a co je łączy? Przekonajmy się o tym w poniższym artykule.

Działalność jednoosobowa a spółka z.o.o.– co łatwiej zarejestrować

Omawiając proces rejestracji poszczególnych form, zacznijmy od działalności gospodarczej. Łatwość założenia to jeden z kluczowych argumentów zwolenników firm jednoosobowych. Działalność jednoosobową rejestruje się w CEIDG. Możemy złożyć wniosek CEIDG-1 z wymaganymi załącznikami w odpowiednim urzędzie gminy lub zrobić to za pomocą Internetu. W drugim przypadku ostatecznie i tak konieczna będzie wizyta w urzędzie (w terminie 7 dni od dokonania rejestracji online) w celu uwierzytelnienia wniosku. Wizyta ta jednak nie jest obowiązkowa dla osób podpisujących wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jeśli chodzi o spółkę z.o.o., to proces jest nieco trudniejszy. Spółkę zgłasza się do KRS. Niezbędne jest sporządzanie umowy spółki w formie aktu notarialnego przez notariusza. Aby założyć spółkę, należy też posiadać kapitał zakładowy w minimalnej wysokości 5 tysięcy złotych. Co więcej, rejestracja spółki z o.o. generuje dodatkowe koszty. Są to: opłata za czynności notarialne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (zależy on od = wysokości wniesionego kapitału zakładowego – 0,5% wartości kapitału). Trzeba także pamiętać o opłacie sądowej (500 zł) oraz opłacie za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).

Odpowiedzialność – spółka z.o.o. a jednoosobowa działalność

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, odpowiedzialność jej właściciela jest nieograniczona. Oznacza to, że za właściciel działalności odpowiada za nią całym swoim majątkiem.

Jak wygląda to w spółce z o.o.? Jak sama nazwa wskazuje, występuje tam ograniczona odpowiedzialność. Wspólnicy spółki nie odpowiadają za nią swoim majątkiem. Wierzyciele spółki mogą domagać się spełnienia świadczeń tylko z majątku spółki.

Składki ZUS w spółce z.o.o. i działalności jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza – przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS i składki zdrowotnej, o ile nie jest on jednocześnie zatrudniony lub nie ma ubezpieczenia wynikającego z innego tytułu. Dodatkowo, przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia biznesu przysługują mu preferencyjne składki  na ubezpieczenie społeczne w wysokości 30% ZUSu.

Spółka z o.o. – wyłączny wspólnik spółki z o.o płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, ale nie obowiązują go preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli spółka ma więcej niż jednego wspólnika, to nie podlegają oni obowiązkowi opłacania składek ZUS.

Podatek dochodowy – spółka z.o.o. a jednoosobowa działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza – występuje kilka form opodatkowania: podatek płacony od dochodu wg skali 18 i 32 % lub liniowo 19%, albo płacony ryczałtem od przychodu.

Spółka z o.o. ‒ płaci od swojego dochodu podatek CIT 19% lub 15%. Ponadto, w przypadku wypłacania pieniędzy ze spółki w formie dywidendy, pojawi się podwójne opodatkowanie zysku spółki.

Prowadzenie księgowości

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca może prowadzić uproszczoną księgowość lub ewidencję przychodów.

Spółka z o.o. musi zaś prowadzić pełne księgi handlowe i sporządzać bilans.

Różnica ta wpływa znacząco na koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe lub u księgowej.

Spółka czy działalność jednoosobowa – co wybrać?

Niestety, nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed wyborem formy prowadzenia biznesu warto zastanowić się nad charakterem naszego biznesu. Jeśli nie planujemy brać dużego kredytu na prowadzenie firmy lub nie jesteśmy do końca pewni swojego pomysłu na przedsięwzięcie to powinniśmy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli zaś, planujemy wziąć kredyt lub zamierzamy prowadzić działalność w firmie na dużą skalę, to warto wybrać założenie spółki.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *