Formy opodatkowania PIT

program do faktur 11/02/2017 brak odpowiedzi
 

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacać podatek od uzyskanych dochodów. Wysokość tego podatku bywa zróżnicowana. Wiele zależy od wybranej formy opodatkowania, uzyskiwanych dochodów i rodzaju prowadzonej działalności. Warto śledzić dostępne formy rozliczeń, ponieważ to właśnie od nich zależy wysokość zobowiązań, a podejmując właściwe decyzje, można wiele zaoszczędzić.

Jakie znaczenie ma forma opodatkowania?

Forma opodatkowania zależy w dużej mierze od rodzaju prowadzonej działalności, obrotów, uzyskiwanych przychodów, zakresu działalności i wyboru dokonanego przez podatnika. Oczywiście wybór ten jest ograniczony poprzez inne wytyczne i wymagania. Dlatego też w obrębie dostępnych dla danego podatnika form warto szukać i porównywać możliwości, ponieważ może to generować bardzo znaczące oszczędności. W przypadku zaś prowadzenia działalności, tego rodzaju możliwości są wyjątkowo korzystne.

Jakie formy rozliczania są dostępne?

W zakresie zróżnicowanych form opodatkowania, przedsiębiorca może zdecydować się na jedną  z pięciu możliwości. Wszystko oczywiście uzależnione jest od warunków, które należy spełnić, a po ich spełnieniu od decyzji i woli podatnika.

Najbardziej popularna jest forma opodatkowania na zasadach ogólnych. Zakłada ona dwie wysokości podatku. Jest to 18% i 32%. Zasadniczo, każdy podatnik zobowiązany jest do odprowadzania podatku dochodowego w wysokości 18%. Jednakże, po przekroczeniu określonego progu, który co roku jest weryfikowany, podatnik musi zapłacić podatek w wysokości 32%. Co ważne, po przekroczeniu wspomnianego progu podatnik płaci podatek w dwóch wysokościach. Do progu opłaca według stawki 18%, a kwota dochodu powyżej tej wartości jest opłacana według stawki wyższej. Jeżeli firma nie osiągnie dochodu w danym miesiącu, nie jest zobowiązana do odprowadzania podatku. W tej formie znaczenie ma również wysokość kosztów poniesionych na prowadzenie działalności, ponieważ podatek liczony jest od dochodów (przychody uzyskane przez firmę minus koszty, to wartość dochodów).

Podatek liniowy to druga forma opodatkowania. Jest ona bardzo zbliżona do rozliczenia na zasadach ogólnych, z tą różnicą, że obowiązuje jedna stawka podatkowa. Wysokość podatku określono na poziomie 19%. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody ze swojej działalności. Rozliczanie za pomocą podatku liniowego pozwala uchronić się przed koniecznością odprowadzania podatku w wysokości 32%.

Ryczałt ewidencjonowany to bardzo prosta forma rozliczeń, która może się okazać bardzo korzystna w niektórych określonych warunkach. W tym przypadku podatnik oblicza wysokość swojego zobowiązania na podstawie przychodów, a nie dochodów. Jest to więc korzystne dla wszystkich, którzy mają stosunkowo niskie koszty prowadzenia działalności. Zaletą tego rozwiązania są też niskie stawki podatkowe, które zaczynają się już od 2%. Każdy, kto nie ma możliwości odliczenia wysokich kosztów, a tym samym wykazania znacznie niższej podstawy opodatkowania powinien rozważyć tę możliwość/

Karta podatkowa to również bardzo proste i ciekawe rozwiązanie. W przypadku prowadzenia rozliczeń zgodnie z kartą podatkową podatnik jest zobowiązany do odprowadzania podatku w stałej wysokości. Nie jest ona wyrażona w procentach, a w konkretnej kwocie, która co miesiąc musi zostać opłacona. Jest to dobre rozwiązanie, gdy przedsiębiorca osiąga wysokie zyski, a sytuacja przedsiębiorstwa jest ustabilizowana. Taka forma rozliczenia zakłada bowiem obowiązek odprowadzenia podatku niezależnie od tego, czy firma w danym miesiącu wykazała dochód, czy nie.

Widać zatem, jak bardzo zróżnicowane są możliwości rozliczania swoich zobowiązań wobec fiskusa. Warto je znać, warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, które dostępne są w sytuacji danego przedsiębiorstwa. Być może rezygnacja z jakiejś ulgi okaże się w ostatecznym rozliczeniu szansą na znacznie większe oszczędności, a to już jest działanie warte zachodu.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *