Inflacja a biznes – jak sobie radzą przedsiębiorcy?

Szybka Faktura 05/08/2022 brak odpowiedzi
 

Skutki inflacji odczuwa każdy z nas – w tym właściciele firm, zarówno dużych, jak i tych mniejszych. Wraz ze spadkiem wartości pieniądza wzrosły ceny nie tylko żywności, ale i surowców, paliwa czy materiałów budowlanych. Jak z inflacją radzą sobie przedsiębiorcy?

Wzrost cen materiałów

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu 2022 ceny materiałów budowlanych wzrosły o 34% rok do roku. Wyższe są także ceny gazu oraz prądu. W sektorze transportu wartość ta jest jeszcze wyższa, co wynika bezpośrednio ze wzrostu cen paliw – w tym samym miesiącu inflacja wyniosła 21,4%. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu podniosły się z kolei aż o 23,3% rok do roku. Inflacja jest największa w sektorach transportu oraz przemysłowym, gdzie przedsiębiorcy najdłużej oczekują na zapłatę należności przez klientów – a wraz ze wzrostem luki płatniczej spada także wartość pieniądza. Wskaźnik inflacji podawany przez GUS to średnia dla wielu różnych branż i towarów. Wzrost cen może się więc różnić w poszczególnych sektorach.

Krótsze terminy zapłaty należności

Dużą przeszkodę w obecnych czasach stanowią klienci, którzy nie płacą na czas. Chcąc uchronić się przed skutkami coraz wyższej inflacji, przedsiębiorcy muszą walczyć z opóźnieniami w płatnościach. Wielu z nich akceptuje je, obawiając się gorszych relacji z klientami – według wielu osób lepiej bowiem otrzymać płatność później… niż w ogóle. Aby radzić sobie z galopującą inflacją, niektórzy właściciele firm zdecydowali się jednak na skrócenie terminów zapłaty należności. Szybsze płatności sprawiają, że przedsiębiorcy sami mogą płacić swoim dostawcom na czas.

Faktoring, czyli finansowanie faktur

Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, jest także faktoring. Polega on na zamianie faktur z odroczonymi terminami płatności na gotówkę. W tym przypadku przedsiębiorca nie jest zmuszony czekać na płatność od klienta – firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy należności z tytułu sprzedaży usług lub towarów. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie pieniędzy niemal od razu po wystawieniu faktury. Najczęściej faktor wypłaca zaliczkę w wysokości 100% wartości faktury netto lub 80-90% wartości faktury brutto. Faktoring to sposób na radzenie sobie z zatorami płatniczymi, który znacząco wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa. Mając do czynienia z tak wysoką inflacją, zdecydowanie warto pomyśleć o tego typu rozwiązaniu. Gwarantuje ono przedsiębiorcy dostęp do środków finansowych, zapobiegając hamowaniu rozwoju biznesu.

Mniejsze opakowania towarów

Z powodu rosnącej inflacji przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zmniejszanie opakowań sprzedawanych produktów – kosztują one jednak zazwyczaj tyle samo co wcześniej. Tego typu zmiana nie jest możliwa w każdej branży, jednak można zauważyć ją głównie wśród producentów żywności, kosmetyków czy chemii.

Lokaty krótkoterminowe

Aby uchronić się przed skutkami inflacji, przedsiębiorcy decydują się także na korzystanie z lokat krótkoterminowych. Coraz większą popularność zyskuje tzw. lokata overnight, polegająca na przechowaniu kapitału wyłącznie przez noc. Następnego dnia po przekazaniu pieniędzy przedsiębiorstwa do banku firma odzyskuje środki, które są już powiększone o odsetki.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *