Jak zmotywować pracownika do działania – porady

Szybka Faktura 09/07/2024 brak odpowiedzi
 

Pozyskanie specjalistów na poszczególne stanowiska to nie wszystko – równie ważne jest ich motywowanie do działania. Wiedząc, w jaki sposób zwiększać zaangażowanie pracowników, można budować z nimi wieloletnie relacje. Jak zatem motywować zatrudnionych, aby zyskać lojalnych i zadowolonych pracowników na lata?

Zrozumienie potrzeb pracownika

Podstawą w motywowaniu pracowników jest zrozumienie ich potrzeb oraz oczekiwań względem miejsca pracy. To ważne, aby przełożony był też otwarty na pomysły zatrudnionych osób i brał je pod uwagę podczas zarządzania organizacją. Nie bez znaczenia są również szacunek i zaufanie do pracowników – mogą oni wówczas poczuć się w miejscu pracy swobodnie i pewnie. Jeśli dodatkowo ich działania są doceniane, a osiągnięcia – chwalone – zyskują oni jeszcze większą motywację do dalszej pracy.

Oceny cykliczne

Skutecznym sposobem motywowania zatrudnionych osób do działania są tzw. oceny cykliczne. To informacja zwrotna na temat pozytywnych działań pracownika oraz aspektów wymagających poprawy. Ocena pozytywna motywuje do dalszego tak efektywnego działania, z kolei negatywna – może zachęcać do doskonalenia się i pomaga unikać popełniania tych samych błędów w przyszłości. Oceny cykliczne mogą być przeprowadzane raz na rok, półrocze czy kwartał – zależy to wyłącznie od pracodawcy. To doskonała metoda określania wyników, możliwości oraz nastawienia poszczególnych pracowników. Co ważne, powinna ona przybierać formę przyjaznej rozmowy, a nie krytyki i „listy pomyłek” – w przeciwnym razie może zadziałać odwrotnie i zdemotywować pracownika. Feedback w ocenie cyklicznej, czyli informacja zwrotna od przełożonego, dodatkowo pomaga zwiększyć poziom motywacji oraz satysfakcji i dodać energii do działania, a ponadto – poprawia samą komunikację.

Benefity pracownicze

Czymś, co motywuje dziś większość pracowników, są też benefity pracownicze – szczególnie te dopasowane do konkretnych potrzeb. Obecnie wśród najbardziej pożądanych dodatków wymienia się elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej czy wolne dni z okazji urodzin. Popularne stało się również wsparcie psychologiczne, możliwość uczestniczenia w ciekawych szkoleniach online czy też dostęp do e-booków, audiobooków i serwisów streamingowych. Benefity mogą być zatem związane zarówno z samą pracą, jak i z pasjami pracowników. Co więcej, duże znaczenie ma również wyposażenie biura, dostęp do nowoczesnego sprzętu czy specjalna strefa relaksu – te elementy znacząco motywują pracowników hybrydowych do częstszych wizyt w siedzibie firmy. Oprócz kwestii materialnych niezwykle ważna jest też atmosfera w miejscu pracy.

Ciekawe wyzwania

Motywacja to nie tylko dodatki pozapłacowe czy oceny zachowań i wyników. Na poziom zaangażowania pracowników mają wpływ również ich codzienne obowiązki – warto więc zadbać o to, aby umożliwiały im one stały rozwój. Nie mogą być one jednak zbyt skomplikowane czy niemożliwe do wykonania – z czasem mogłyby bowiem zadziałać w drugą stronę i zniechęcić do działania. Nowe, ciekawe zadania sprawiają, że pracownicy są głodni kolejnych wyzwań, chętniej pojawiają się w pracy i mogą rozwijać swoją kreatywność. Już nawet pojedyncze „taski”, które pozwalają wyrwać się z codziennej rutyny, mogą się okazać dobrym krokiem w stronę zmotywowanego, usatysfakcjonowanego zespołu.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *