Jednoosobowa działalność gospodarcza – czy można wziąć L4?

Szybka Faktura 07/08/2023 brak odpowiedzi
 

Prawo do zwolnienia i zasiłku chorobowego przysługuje każdej osobie, która posiada ubezpieczenie chorobowe i jest czasowo niezdolna do wykonywania pracy w związku z chorobą. Przysługuje ono więc nie tylko pracownikom zatrudnionym na etacie, ale i przedsiębiorcom. Jakie zasady obowiązują w przypadku L4 na jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek chorobowy?

Prawo do L4 ma zarówno pracownik etatowy, jak i właściciel jednoosobowej – i nie tylko – firmy. Jeżeli niezdolność do pracy zostanie potwierdzona wystawionym przez lekarza elektronicznym zaświadczeniem (druk ZUS ZLA), przedsiębiorcy przysługuje także prawo do zasiłku chorobowego – o ile opłacał on składki na ubezpieczenie chorobowe przez co najmniej 90 ostatnich dni. Tyle wynosi bowiem tzw. okres wyczekiwania. Zwolnienie lekarskie obowiązuje w przypadku niezdolności do pracy wynikającej nie tylko z choroby, ale i ciąży. Podczas okresu, w którym przedsiębiorca nie jest zdolny do pracy, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia.

Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek w trakcie choroby?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy, należy jedynie złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wypełniony formularz ZUS Z-3b. Można dokonać tego zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem poczty. Elektroniczne zwolnienie lekarskie trafia bowiem do ZUS-u automatycznie tuż po jego wystawieniu przez lekarza. ZUS ma obowiązek wypłacić choremu przedsiębiorcy zasiłek w terminie do 30 dni od daty otrzymania dokumentów bądź do 30 dni od momentu opłacenia składki chorobowej. Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Jeśli właściciel JDG opłacał składkę chorobową przez 90 dni przed złożeniem wniosku, jest to 80% kwoty będącej podstawą wynagrodzenia, od której wylicza się składkę na ubezpieczenie chorobowe. Warto jednak wiedzieć, że w okresie opłacania ZUS-u preferencyjnego zasiłek jest znacznie niższy.

Utrata prawa do zasiłku chorobowego – kiedy?

Istnieje kilka przypadków, w których przedsiębiorca nie ma prawa do otrzymywania zasiłku chorobowego. Pierwsza z nich dotyczy wykonywania pracy zarobkowej w trakcie niezdolności do pracy potwierdzonej lekarskim zaświadczeniem. Należy pamiętać, że na L4 na samozatrudnieniu nie można wykonywać pracy zarobkowej nawet w niewielkim zakresie. Co jednak istotne, dopełnianie kwestii finansowych czy podpisywanie dokumentów nie wiąże się bezpośrednio z zarobkami – a to oznacza, że tego rodzaju czynności mogą być wykonywane podczas zwolnienia. Utrata prawa do zasiłku ma miejsce również wtedy, gdy zwolnienie wykorzystywane jest niezgodnie z jego podstawowym celem lub gdy zaświadczenie o niezdolności do pracy zostało sfałszowane. ZUS może w każdej chwili skontrolować, czy przedsiębiorca wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *