Kasa fiskalna przy sprzedaży prowadzonej online

program do faktur 08/10/2019 brak odpowiedzi
 

Sprzedaż prowadzona online staje się coraz bardziej popularnym kanałem dystrybucji towarów. Pozwala na dotarcie do znacznie szerszej grupy klientów, nie ogranicza sprzedaży jedynie do punktu handlowego, pozwala na rezygnację z fizycznego sklepu, a tym samym daje możliwość ograniczenia wydatków i powiększenia dochodów. Jest korzystna szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy mają więcej wydatków niż dochodów. 

Kto powinien mieć kasę fiskalną

 

Co do zasady, kasa fiskalna obowiązuje wszystkich sprzedawców, którzy swoje towary sprzedają na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Kolejne zmiany przepisów wprowadziły rozszerzenie obowiązku posiadania kas fiskalnych na dostawy kolejnych towarów, co sprawiło, że zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej obejmuje coraz mniejszą grupę przedsiębiorców. Kolejne zmiany zaszły w roku 2018, ale nie różniły się one wiele od tych, które obowiązywały do końca 2017 roku. Na czym polegały wspomniane regulacje prawne? I jak wygląda kwestia posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży online? Jak dostarczyć paragon kupującemu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że cały czas obowiązuje limit 20.000zł obrotu w poprzednim roku obrotowym. Obrotu, pochodzącego ze sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Jeżeli sprzedawca nie przekroczy tego limitu, w kolejnym roku podatkowym nie będzie potrzebował kasy fiskalnej. Jeżeli jednak jego obroty przekroczą ten limit, to w kolejnym roku obrotowym konieczne już będzie wyposażenie swojego biznesu w odpowiednią kasę fiskalną. 

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej dla sprzedaży prowadzonej przez internet

 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż wysyłkową przez internet mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli spełnią postawione przez ustawodawcę warunki. Wśród nich znajduje się konieczność przekazania pieniędzy za zakup taką drogą, którą można łatwo kupującego zidentyfikować. Chodzi tu o przekaz pocztowy, przelew bankowy lub płatność kartą kredytową. Ważne jest również to, by na liście transakcji bardzo łatwo można było zidentyfikować nadawcę przelewu (jego imię, nazwisko i adres), kwotę przelewu oraz czego ta płatność dotyczyła. To oznacza, że wykluczone są przelewy bez tytułu czy jakiekolwiek inne formy płatności, które pomijają systemy rejestrujące. 

Kiedy zwolnienie nie przysługuje

 

Nie wszyscy sprzedawcy mogą jednak skorzystać z opisanego powyżej zwolnienia, nawet jeżeli spełniają wymagane warunki. Dotyczy to tylko określonych produktów, takich jak perfumy, sprzęt fotograficzny, sprzęt radiowy, telewizyjny czy też sprzęt telekomunikacyjny. Paragon należy wystawić również w przypadku sprzedaży wysyłkowej części i akcesoriów motoryzacyjnych. Wyjątkiem są tu części do motocykli. Kasę fiskalną muszą mieć również ci, którzy zajmują się sprzedażą nośników danych, niezależnie od tego, czy nośniki te są analogowe czy cyfrowe. 

Bardzo ważne jest również to, że kasę fiskalną muszą mieć również ci sprzedawcy, którzy normalnie byliby z tego obowiązku zwolnieni, ale dopuszczają możliwość osobistego odbioru zakupionego towaru. Odbiór osobisty jest bowiem sytuacją, która wywołuje powstanie obowiązku wydania paragonu kupującemu. Dla wydania paragonu konieczna jest natomiast kasa fiskalna. 

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej traci się również wtedy, gdy dopuszcza się możliwość dokonania opłaty osobiście lub za przedmiot płaci osoba, która nie jest faktycznym odbiorcą towaru. 

W sytuacji, gdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia paragonu, powinien dołączyć go do paczki z wysyłanym towarem. Problem pojawia się przy sprzedaży „za pobraniem”, ponieważ paragon należy wystawić w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli w chwili, gdy pieniądze wpływają na konto sprzedawcy. Przy sprzedaży „za pobraniem” nie możliwe jest więc dostarczenie towaru i paragonu jednocześnie, ponieważ wpłata za towar następuje podczas jego odbierania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *