Kasa fiskalna w sklepie internetowym czy jest potrzebna?

program do faktur 14/04/2017 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie sklepu internetowego jest pod wieloma względami bardzo wygodne i korzystne ekonomiczne. Jedyną powierzchnią, jaką trzeba wykupić jest powierzchnia w sieci, a to nie kosztuje tak wiele, jak wynajęcie lokalu. Sklep, przynajmniej na początku można prowadzić z domu. To rozwiązanie generuje kolejne oszczędności. Nie trzeba zatrudniać ekspedientek ani kupować mebli do sklepu, które pomogą w ekspozycji towaru, bo ekspozycja realizowana jest poprzez odpowiednio przygotowane zdjęcia. Jakie jeszcze różnice można dostrzec między sklepem realnym a internetowym?

Dokumentowanie sprzedaży

Prowadzenie sklepu internetowego, jak już zostało wspomniane we wstępie różni się znacznie od prowadzenia sklepu fizycznie istniejącego, do którego klienci mogą wejść i dokonać zakupu. Jest to traktowane jako sprzedaż wysyłkowa i jako taka podlega też specjalnym regulacjom prawnym. Co ważne, to właśnie sprzedaż wysyłkowa jako jeden z niewielu działów sprzedaży jest zwolniona z konieczności posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów, co stanowi kolejną zaletę tego rodzaju działalności w porównaniu do tradycyjnej sprzedaży w sklepie, gdzie taki paragon trzeba wystawić.

Dzięki temu, sprzedaż internetowa wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kasę fiskalną oraz na jej systematyczne serwisowanie.

Bezwarunkowe zwolnienie z kasy?

Oczywiście, żeby zwolnienie z posiadania i użytkowania kasy fiskalnej było w ogóle możliwe należy przede wszystkim spełnić określone w przepisach warunki.

Jednym z najważniejszych warunków, który został bardzo precyzyjnie opisany przez ustawodawcę jest forma dokonywanej płatności. Otóż, żeby sprzedawca był rzeczywiście zwolniony z konieczności posiadania i użytkowania kasy fiskalnej, opłata za oferowane przez niego produkty mysi być uiszczania na konto lub za pośrednictwem poczty. Pieniądze muszą być wpłacone w całości i jednorazowo za zakupiony towar. Ponad to, w dokumentacji potwierdzającej płatność muszą się znaleźć dane, które jednoznacznie wskazują wszystkie elementy transakcji. Muszą więc być dane nabywcy (nazwisko i adres) oraz precyzyjnie określony przedmiot zakupu. Tylko tak prowadzona rejestracja zakupów upoważnia do zwolnienia z kasy fiskalnej.

Oczywiście, takiego przedsiębiorcę obowiązuje również warunek obrotów. Otóż, zwolnieniu podlegają tylko ci przedsiębiorcy, których obrót nie przekracza 20.000tys. złotych. Po przekroczeniu tej kwoty, traci się prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej.

Inne wykluczenia

Prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej można również utracić gdy sprzedaż wysyłkowe obejmuje sprzęt telewizyjny, radiowy, komunikacyjny, sprzęt fotograficzny i perfumy. Te towary automatycznie powodują, że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do zwolnienia, musi więc on prowadzić ewidencję sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej. Podobnie rzecz się ma, gdy prowadzona jest sprzedaż nośników danych. One również powodują cofnięcie prawa do zwolnienia z instalowania kasy.

Sklep fizyczny i w sieci

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi dwie formy sprzedaży. Jedną z nich jest sprzedaż bezpośrednia w sklepie, a drugą sprzedaż wysyłkowa, ale istnieje możliwość dokonania odbioru zamówionego towaru w sklepie, to należy pamiętać, że w takiej sytuacji prowadzenie ewidencji za pomocą kasy fiskalnej jest obowiązkiem. Nie można z niej wówczas zrezygnować, ponieważ nie spełnia się warunku do zwolnień – towar nie jest dostarczany za pomocą poczty lub firmy kurierskiej.

Prowadzenie sprzedaży w sieci to wiele preferencyjnych warunków i wiele możliwości by generować oszczędności w prowadzonym biznesie. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie na początku drogi w charakterze przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, że niektóre warunki i przywileje są bardzo zmienne. Zmieniają się wraz z nowymi przepisami, które trzeba bardzo starannie i skrupulatnie śledzić, ale również zmieniają się wraz ze zmieniającą się sytuacją samego przedsiębiorstwa.  

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *