Kasy fiskalne online – zmiany od maja 2019

program do faktur 01/08/2019 brak odpowiedzi
 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej lub dla rolników rozliczających się na ryczałcie, zobowiązani są do jej rejestrowania. Rejestracja odbywa się za pomocą kas rejestrujących, zwanych na co dzień kasami fiskalnymi. W tym temacie bardzo często zachodzi wiele zmian i warto śledzić nowe przepisy, by być z nimi na bieżąco. A jakie zmiany w prawie zaszły w maju bieżącego roku?

Kasy fiskalne

Przede wszystkim najważniejsze zmiany dotyczą samych kas fiskalnych. Prezydent podpisał ustawę, na mocy której zachodzi konieczność stopniowego wycofywania z użytku tradycyjnych kas fiskalnych na rzecz nowych, działających online. Początkowo plany wymiany obejmowały wszystkich przedsiębiorców i miały zostać wdrożone niezwłocznie. Z czasem jednak doszło do weryfikacji tego projektu, a wymiana kas została rozłożona w czasie. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają czas na przygotowanie się do zmian. Ustawodawca udostępnił kalendarz zmian, które rozpoczynają się od stycznia 2020 roku. 

Styczeń 2020

I tak, w pierwszej kolejności wymiana musi zostać przeprowadzona we wszystkich warsztatach samochodowych. I nie ma tu znaczenia specjalizacja warsztatu. Wymiana obejmuje zarówno te miejsca, w których dokonywane są naprawy pojazdów silnikowych, jak i te, w których dokonuje się naprawy i wymiany opon. W tej grupie znalazły się również wszystkie stacje benzynowe, w których można kupić benzynę, gaz i olej napędowy. 

Lipiec 2020

Kolejny etap zmian rozpocznie się w lipcu przyszłego roku. Wówczas do zmian zobowiązane zostaną obiekty turystyczne i gastronomiczne. Chodzi tutaj o pensjonaty, hotele, restauracje czy bary. I nie ma znaczenia czy są to obiekty całoroczne czy wyłącznie sezonowe. Wszystkie placówki zobowiązane są do wdrożenia ustalonych przez ustawodawcę zmian. 

W lipcu 2020 roku kasy fiskalne online muszą również wprowadzić przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliw stałych (węgiel, koks, brykiet), które przeznaczone są do celów opałowych. 

Kolejne zmiany zajdą dopiero w kolejnym roku. 

Styczeń 2021

W tym czasie większość przedsiębiorców będzie musiała dostosować się do nowych wymogów. Ustawodawca ustalił bowiem, że w tym okresie zmiany będą obejmowały następujące branże:

  • fryzjerstwo;
  • usługi kosmetyczne;
  • usługi budowlane;
  • prywatna praktyka lekarska i stomatologiczna;
  • prawnicy;
  • sport i fitness – w zakresie zakupu biletów wstępu do obiektów. 

Cała procedura wymiany powinna się zakończyć, zgodnie z przewidywaniami ustawodawcy do stycznia 2023 roku. Jest to więc bardzo długi okres i każdy z pewnością zdąży rozplanować swoje wydatki i kosztorysy tak, by uwzględnić w nich zakup nowych urządzeń. 

Pojawia się jednak pytanie, co ze starymi kasami?

Wymiana kas fiskalnych

Zgodnie z przepisami zawartymi w nowych rozporządzeniach, ulga na zakup kasy fiskalnej ma się utrzymać na poziomie 90% z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 700zł. Ustawodawca rozważa również umożliwienie dokonania odliczenia w jednej deklaracji VAT, bez konieczności rozkładania tego na etapy. 

Czym spowodowana jest wymiana?

Poza tym, że jest to konieczność narzucona przez ustawodawcę, warto zastanowić się, jaki jest tego powód. Kasy fiskalne online będą od razu przekazywały wprowadzone dane do centralnego systemu, w którym będą one przechowywane i będą mogły być poddane kontroli. Zarząd nad tymi informacjami przejmie szef Krajowej Administracji Skarbowej. 

W jego kompetencjach znajdzie się więc gromadzenie danych oraz ich udostępnianie Ministerstwu Finansów, organom administracji skarbowej, urzędom skarbowym oraz urzędom celno – skarbowym. Ponadto, szef KAS został zobowiązany do utworzenia Centralnego Repozytorium Kas, w którym będzie tworzył i przesyłał zapytania do kas i administrował uzyskanymi w ten sposób danymi. Dane zaś będą wykorzystywane do celów analitycznych i kontrolnych. 

Ustawa, która nowelizuje przepisy dotyczące kas fiskalnych weszła w życie 1 maja 2019, ale wdrażanie kas online będzie się odbywało zgodnie z zaprojektowanym harmonogramem. 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *