Konto firmowe w jednoosobowej działalności gospodarczej – potrzebne czy nie?

program do faktur 05/10/2016 jedna odpowiedź
 

Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej łączy się z koniecznością załatwienia wielu różnorodnych spraw, wśród których jest między innymi zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUSu, pozyskanie numeru REGON czy też założenie konta firmowego. Przy tym ostatnim z reguły pojawia się pytanie o zasadność. Jeżeli firma jest duża, ma duży kapitał i obroty to oczywiste jest, że konto firmowe jest potrzebne ze względów organizacyjnych, ale jeżeli firma jest mała, jest to w zasadzie jednoosobowa działalność, to czy tego typu rozdzielenie kont jest tak naprawdę potrzebne?

Gdy masz jedno konto

Gdy przedsiębiorca posiada tylko jedno konto, indywidualne, z pewnością może oszczędzić trochę czasu na zarządzaniu. Musi dopilnować jednego konta, nie musi robić przelewów na prywatne, ani z prywatnego na firmowe, gdy zabraknie na jakieś opłaty. Wszystko może mieć pod pełną kontrolą, nie martwiąc się praktycznie o nic. Czy na pewno o nic? Może dojść bowiem do sytuacji, w której urząd skarbowy zechce skontrolować finanse przedsiębiorcy. Nie musi to wynikać z zastrzeżeń do jego rozliczeń. Może to być rutynowa kontrola, której zostanie poddany niejako w drodze losowania. Urząd jest zobowiązany do sprawdzania podatników, może więc się tak zdarzyć. Teoretycznie, nie ma się czego obawiać, jeżeli działalność prowadzona jest uczciwie i legalnie. Wystarczy jednak, że na koncie znajdzie się przelew od kolegi lub rodziny i mogą pojawić się prawdziwe problemy. Zasadniczo, wszystkie transakcje finansowe powinny zostać zgłoszone do urzędu i odpowiednio rozliczone (opodatkowane lub nie). Jeżeli urząd skarbowy znajdzie takie niewyjaśnione przelewy, może zażądać dokumentacji lub uzasadnień. A to niepotrzebne dodatkowe nerwy i oczywiście dodatkowy stres. Do tego, oczywiście w razie jakiegokolwiek niepowodzenia finansowego, to właśnie to konto zostanie wskazane do rozliczenia należności, jako pierwsze i może się okazać, że dany przedsiębiorca pozostał bez grosza.

Konto firmowe

Posiadanie konta firmowego generuje natomiast dodatkowe obowiązki. Trzeba je przede wszystkim założyć i pilnować. Jest ono jednak stosowane wyłącznie do przelewów firmowych i w razie wspomnianej kontroli, wszystkie przelewy można w odpowiedni sposób udokumentować i potwierdzić. Nie znajdą się tam żadne prywatne przekazy ani niepokojące urzędników wypłaty. Z konta firmowego można robić sobie wypłatę w dowolnej wysokości. Będąc przedsiębiorcą, można wykorzystać całość zgromadzonych środków, ale można również przelać sobie wyłącznie określoną część, a resztę zostawić na wydatki firmy. Konta firmowe bardzo często mają też swoją specyfikę i wyjątkowe oferty dla przedsiębiorców. Na przykład, konto indywidualne przewiduje opłaty za przelewy do ZUS i US. Konto firmowe bardzo często oferuje tego typu opłaty za darmo. Można spotkać się z bardzo ciekawą ofertą różnorodnych kredytów, linii debetowych i innych form finansowania inwestycji, które prezentowane są przedsiębiorcy wyłącznie na bazie historii konta. Warunki, jakie są tam proponowane, z pewnością nie zostaną przedstawione w przypadku konta indywidualnego.

Podsumowując, z wielu względów korzystniejsze jest posiadanie wyłącznie jednego konta, indywidualnego przy prowadzeniu jednoosobowej działalności. Z drugiej zaś strony, równie korzystne jest posiadanie dwóch, bo zapewnia porządek i organizację oraz oddziela przelewy firmowe od prywatnych. Dlatego też decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie przez samego przedsiębiorcę. To on powinien określić, jakie rozwiązanie będzie dla niego korzystniejsze i jakie rozwiązanie będzie dla niego bardziej praktyczne.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Jedno przemyślenie nt. „Konto firmowe w jednoosobowej działalności gospodarczej – potrzebne czy nie?”

  1. Osobiście uważam, że jednak lepiej jest mieć dwa konta, w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przede wszystkim to jednak oddzielenie przychodów i wydatków firmowych od osobistych. I jednocześnie, w obu przypadkach, większa przejrzystość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *