Kontrola Urzędu Skarbowego

program do faktur 28/07/2016 brak odpowiedzi
 

Każda działalność gospodarcza znajduje się pod nadzorem odpowiedniego terenowo urzędu skarbowego. Ten zaś ma prawo zweryfikować sposób zarządzania działalnością, szczególnie w kwestiach finansowych i podatkowych. Zadaniem urzędu skarbowego jest bowiem nie tylko przyjmowanie i rozliczanie deklaracji podatkowych, ale również weryfikacja podmiotów zobowiązanych do ich składania. Celem tej weryfikacji ma być sprawdzenie, czy rozliczenia wykonywane są poprawne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Przyczyny kontroli skarbowej

Może być wiele przyczyn, dla których dana jednostka jest kontrolowana. Może to być stwierdzenie nieprawidłowości w rozliczeniach, ale może to być również rutynowa kontrola. Dlatego też nie ma powodów by się od razu stresować na wieść o zbliżającej się kontroli skarbowej. Nawet jeżeli powodem sprawdzania dokumentacji jest stwierdzenie nieprawidłowości, to też nie musi od razu oznaczać kłopotów. Wystarczy się odpowiednio i uczciwie do takiej kontroli przygotować i wszystko z całą pewnością pójdzie dobrze. Kontrolę przeprowadzają przecież ludzie i racjonalne uzasadnienie im każdej decyzji z pewnością zadziała.

Jakiego typu nieprawidłowości mogą stać się przyczyną kontroli? Na przykład działająca od kilku lat firma, która przez cały ten czas nie generuje dochodu lub jego poziom jest tak niski, że nie podlega opodatkowaniu. Jest to z całą pewnością zastanawiające. Każdy przecież zakłada firmę po to by generować dla siebie dochody, skoro ich nie generuje od kilku lat, to dlaczego firma dalej działa? Powinien z niej raczej zrezygnować, biorąc pod uwagę, że ZUS opłacany jest niezależnie od uzyskiwanych zarobków.

Niskie lub nieregularnie płacone podatki również mogą stać się powodem, dla którego urząd skarbowy zainteresuje się przedsiębiorstwem. Jest to bowiem zastanawiające, dlaczego tak niepewna i niestabilna firma dalej jest przez przedsiębiorcę utrzymywana, szczególnie jeżeli trwa to kilka lat. Naturalnym działaniem jest dążenie do stabilizacji i dochodu na odpowiednim poziomie. Jeżeli firma go nie zapewnia, przedsiębiorca powinien ją zamknąć. Skoro nie zamyka, jest pewnie jakiś powód.

Przyczyną kontroli mogą być też różnego rodzaju zaniedbania w regulowaniu podatku, czy nieterminowe płatności. Warto wiedzieć, że poprawnie prowadzona działalność raczej nie wzbudzi zainteresowania, chyba że zostanie poddana losowej, rutynowej kontroli bo i takie bywają prowadzone.

Jak się przygotować do kontroli urzędu skarbowego?

Każda kontrola skarbowa musi zostać zapowiedziana. Zawiadomienie o planowanej kontroli dostarcza się zainteresowanemu. Kontrola może się odbyć najwcześniej na siedem dni od doręczenia i najpóźniej na 30 dni od tej daty. Wcześniej niż przed upływem siedmiu dni może się odbyć kontrola wyłącznie za zgodą podatnika. Natomiast, jeżeli minie 30 dni od doręczenia, kontrola wymaga już kolejnego zawiadomienia. Ten czas warto bardzo starannie wykorzystać. W zawiadomieniu o kontroli przekazywana jest również informacja o jej zakresie i tylko to może być jej rzeczywiście poddane. Te kilka dni należy przeznaczyć na zrobienie wewnętrznej kontroli w swoim przedsiębiorstwie. Należy sprawdzić wszystkie dokumenty finansowe, przeanalizować wpływy i wydatki oraz czy mają pokrycie w dokumentach. Warto też sprawdzić dokumenty przekazywane do urzędu skarbowego i zweryfikować ich poprawność. Jeżeli okaże się, że któraś z deklaracji zawiera błędy można przesłać korektę. W sytuacji, gdy jakaś deklaracja podatkowa, czy zapłata za podatek, została wysłana z opóźnieniem, często stosuje się przesłanie pisma zawierającego uzasadnienie przyczyny naszej pomyłki, tzw. czynny żal. Tego nie można już zrobić w trakcie trwania kontroli. Przed jej rozpoczęciem natomiast można jeszcze takie sprostowania przesyłać. Jeżeli okaże się, że jest do zapłacenia zaległy podatek, to również warto to zrobić. Wówczas, wynik kontroli z pewnością będzie znacznie lepszy.

Warto też zaprowadzić porządek w swojej dokumentacji, jeżeli do tej pory go nie było. Z całą pewnością ułatwi to przeprowadzenie kontroli i skróci czas jej trwania. Przedsiębiorca zaś lepiej wypadnie, jeżeli będzie miał wszystko uporządkowane. Jeżeli jednak mimo przygotowań znajdą się nieścisłości, warto udzielać odpowiedzi uczciwych i wyczerpujących. Wiele nieprawidłowości da się bowiem wyjaśnić, a kontrolerzy mogą też dać czas na ich uporządkowanie.

Najważniejsze przy kontroli skarbowej, to mieć uporządkowane wszystkie dokumenty finansowe i wszystko przedstawić zgodnie z prawdą, rzeczywistością i uczciwie. Taka postawa z pewnością zaprocentuje.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *