Obecnie coraz więcej banków na terenie Polski oferuje swoim klientom kredyt ekologiczny, będący połączeniem klasycznego kredytu i bezzwrotnej dotacji. W 2024 roku firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie jeszcze do 24 lipca. Co szczególnie warto wiedzieć na jego temat?
Kredyt ekologiczny – co to takiego?
Kredyt ekologiczny, nazywany również kredytem na cele ekologiczne, to dofinansowanie udzielane przedsiębiorstwom na zmianę infrastruktury – m.in. budynków czy maszyn – w celu zwiększenia energooszczędności firmowych procesów. Rezultatem takiej modernizacji musi być jednak ograniczenie zużycia energii o co najmniej 30% w stosunku do zużycia przed wprowadzeniem zmian. Środki są udzielane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, z kolei wnioski ocenia Bank Gospodarki Krajowej (BGK). Maksymalna kwota kredytu to 660 milionów złotych.
Co można sfinansować przy użyciu środków z kredytu?
Środki otrzymane w ramach kredytu ekologicznego mogą zostać wykorzystane m.in. na:
- modernizację budynków (w tym termomodernizację);
- wymianę maszyn lub linii technologicznych na rozwiązania lepiej oszczędzające energię;
- modernizację oświetlenia, wentylacji czy systemów chłodzenia i ogrzewania;
- modernizację źródeł energii;
- wymianę źródeł energii na systemy OZE (odnawialne źródła energii);
- nabycie środków trwałych;
- nabycie robót oraz materiałów budowlanych.
Kto może otrzymać kredyt na cele ekologiczne?
Kredyt ekologiczny oferowany przez niektóre polskie banki jest skierowany do:
- małych i średnich firm z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw;
- przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji zatrudniających maksymalnie 3 tysiące pracowników.
Aktualnie o kredyt ekologiczny mogą ubiegać się klienci m.in. takich banków jak PKO Bank Polski, BNP Paribas Bank Polska czy Alior Bank.
Wysokość świadczenia i okres kredytowania
Bank Gospodarki Krajowej pokrywa 20-80% całej kwoty inwestycji, a spłata pozostałej części leży już po stronie przedsiębiorcy, który otrzymał dofinansowanie. Ostateczna wysokość świadczenia zależy od zdolności kredytowej, indywidualnych potrzeb wnioskującej firmy czy wartości konkretnego przedmiotu inwestycji. Na długość okresu kredytowania wpływa z kolei rodzaj inwestycji – m.in. okres jej realizacji.
Warunki uzyskania kredytu ekologicznego
Aby firma mogła otrzymać kredyt ekologiczny, musi posiadać zdolność kredytową, a działalność gospodarcza musi być prowadzona na terenie Polski. Inwestycja, na którą mają zostać przeznaczone środki, musi ponadto widnieć w Przewodniku kwalifikowalności wydatków. Co więcej, bank zwraca uwagę na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa. Przed uzyskaniem kredytu bardzo często niezbędne jest też przedstawienie projektu proekologicznego, na który mają zostać przeznaczone otrzymane środki – nie można bowiem przeznaczyć ich na inne cele. Jeżeli firma otrzyma od banku kredytującego promesę, a BGK pozytywnie rozpatrzy wniosek, pieniądze w ramach kredytu są wypłacane jako premia i przekazywane na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przedsiębiorstwa.