Niehandlowe niedziele 2019 – zasady organizacji pracy według nowych przepisów

program do faktur 11/01/2019 brak odpowiedzi
 

Z dniem 1 marca 2018 r. weszły w życie przepisy o zakazie pracy w handlu w niedziele i święta. Zdecydowana większość właścicieli i najemców bardzo rygorystycznie podeszła do nowych przepisów. Nie jest on bowiem bezwzględny. Wyjątki dotyczą m.in. niektórych kategorii sklepów (np. sklepów internetowych), nie są też nim objęte wszystkie niedziele. Kiedy w 2019 roku obowiązywać będzie zakaz handlu? Ile będzie niedzieli handlowych? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zakaz handlu 2019

W porównaniu z 2018 rokiem zmieniło się przede wszystkim to, że niedziel niehandlowych będzie zdecydowanie więcej! Niedziel, w których będziemy mogli swobodnie zrobić zakupy będzie tylko 15. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Natomiast w 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele.

Nadal będzie obowiązywał zakaz handlu w święta ustawowo wolne od pracy wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Będą to 1 i 6 stycznia, dwa dni Świąt Wielkanocnych, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia, czyli Boże Narodzenie. Różnica będzie jednak dotyczyła godzin obowiązywania zakazu. Dotychczas trwał on najczęściej od godz. 6.00 w święto do godz. 6.00 w dniu kalendarzowym przypadającym po święcie, a teraz będzie obowiązywał od 24.00 w dzień poprzedzający święto i będzie trwał do godz. 24.00 w święto.

Co jest zabronione?

W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (a więc również na umowach cywilnoprawnych) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Nie można więc nie tylko sprzedawać towaru (handlować) ale też wykonywać czynności związanych z handlem. Chodzi tu  np. o zakaz wykonywania czynności związanych z magazynowaniem towaru czy inwentaryzacją.

Kto będzie mógł handlować w niedzielę?

Dotyczy to np. stacji benzynowych. Te, dla których głównym źródłem przychodów jest sprzedaż paliw, będą mogły być czynne, świadcząc sprzedaż wszelkich dostępnych tam na co dzień produktów. Wiele stacji już dziś posiada bardzo rozbudowaną ofertę produktów spożywczych, a nawet artykułów przemysłowych, porównywalną do typowych mini-marketów. Warto odnotować, że otwarta będzie prawdopodobnie także spora część małych sklepów. Za ladą będzie mógł w nich stanąć wyłącznie przedsiębiorca, czyli właściciel przybytku, pod warunkiem, że wszyscy inni pracownicy będą mieli tego dnia dzień wolny.

Otwarte mogą byc także kwiaciarnie, apteki, sklepy z pamiątkami, punkty pocztowe czy wszelkie punkty handlowe w hotelach, szpitalach instytucjach kulturalnych (np. kina, teatry). Na liście wyłączeń wskazano też miejsca, których interpretacja może okazać się dla przedsiębiorców furtką na ominięcie zakazu. Handlować będzie można m.in. w punktach organizowanych na potrzeby festynów czy innych imprez okolicznościowych.

Kara za złamanie zakazu

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy złośliwym i uporczywym łamaniu przepisów ustawy grozić ma kara ograniczenia wolności. Możemy spodziewać się, że zwłaszcza w pierwszych miesiącach obowiązywania zakazu, kontrolne inspekcje będą zdarzały się bardzo często. Osoby, które nie są pewne, czy ich firma będzie mogła świadczyć niedzielną sprzedaż towarów po wejściu nowych przepisów, powinny skonsultować się z kancelarią specjalizującą się w prawie pracy. Specjalista dokładnie sprawdzi charakter prowadzonej działalności i oceni, czy – i jeśli tak to na jakich warunkach – przedsiębiorstwo może prowadzić sprzedaż w niedzielę.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *