Oszustwa internetowe – chroń swoją firmę

Szybka Faktura 09/08/2024 brak odpowiedzi
 

W dzisiejszych czasach firmy powinny posiadać szczególnie wysoki poziom ochrony przed oszustwami cyberprzestępców. Właściwe zabezpieczenia są w stanie zapobiec utracie ważnych, wrażliwych danych i uchronić przedsiębiorstwo przed przykrymi skutkami ich kradzieży. W jaki sposób firmy mogą chronić przechowywane dane?

Phishing – kiedy ktoś podaje się za kogoś, kim nie jest…

Jednym z najczęstszych oszustw, jakie mają miejsce w Internecie, jest phishing. W tym przypadku hakerzy kontaktują się z ofiarą za pośrednictwem wiadomości e-mail, podszywając się pod pracownika urzędu (np. skarbowego), policję, partnera biznesowego, klienta czy dostawcę. Treść wiadomości ma nakłonić odbiorcę m.in. do podania wrażliwych danych, pobrania szkodliwego pliku czy kliknięcia linku do fałszywej strony internetowej, która z pozoru wygląda wiarygodnie. Wewnątrz firm zdarzają się natomiast oszustwa, w których atakujący podają się za dyrektora konkretnego działu lub dyrektora generalnego i wzywają do zapłaty ważnego przelewu.

Dos/DDos

Popularnym rodzajem cyberataków są również tzw. ataki DoS lub DDoS. Ich głównym celem jest odcięcie użytkowników od danej sieci bądź urządzenia. W wyniku ataku oprogramowanie lub urządzenie ulega sparaliżowaniu, co całkowicie uniemożliwia jego użytkowanie. DDoS stwarza jeszcze większe niebezpieczeństwo dla firmowych danych – w tym przypadku do ataku hakerzy wykorzystują bowiem kilka urządzeń naraz, aby dodatkowo zwiększyć poziom zagrożenia.

Jak chronić firmowe dane przed działaniami oszustów?

Poufne firmowe dane są dziś przedmiotem coraz częstszych ataków ze strony oszustów – co więcej, przestępcy odnajdują coraz bardziej nietypowe metody ich kradzieży. To dlatego skuteczna ochrona przechowywanych danych – zarówno przedsiębiorstwa, jak i jego klientów – ma tak duże znaczenie. W jaki sposób firma może zwiększyć poziom ich bezpieczeństwa?

Sprawdzony system antywirusowy

Podstawową metodą ochrony przed atakami cyberprzestępców powinno być korzystanie z systemów antywirusowych. Są one w stanie wykryć złośliwe oprogramowanie, usunąć je i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Szczególnie godne polecenia rozwiązanie stanowią programy antywirusowe działające w chmurze.

Firewalle i audyty bezpieczeństwa

W celu ochrony firmowych danych przed uszkodzeniem, zmianą czy kradzieżą, warto zainstalować tzw. zaporę sieciową (firewalla), która kontroluje wychodzący i przychodzący ruch sieciowy. W razie wykrycia jakichkolwiek zagrażających zachowań firewall od razu blokuje i przekierowuje podejrzany ruch, skutecznie zapobiegając wykradzeniu danych. Równie pomocne mogą się okazać systematycznie wykonywane audyty bezpieczeństwa, które także pozwalają wychwycić działania oszustów.

Edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa

W odniesieniu do oszustw internetowych kierowanych w stronę przedsiębiorstw niezwykle ważne jest zwiększanie świadomości pracowników na temat potencjalnych zagrożeń. Warto zatem co jakiś czas zorganizować szkolenie lub warsztaty w tym zakresie dla całego personelu. Co więcej, dobrze jeśli w firmie jest zatrudniony przynajmniej jeden analityk cyberbezpieczeństwa.

Aktualizacje oprogramowań

Aby zapewnić skuteczną ochronę danych, należy pamiętać również o aktualizowaniu systemów, programu antywirusowego i innych wykorzystywanych w organizacji oprogramowań. Są one bowiem w stanie wzmacniać zabezpieczenia przed kradzieżą danych i innymi atakami, m.in. poprzez zapełnienie występujących w systemie luk. Dobry sposób stanowi uruchomienie automatycznych aktualizacji, na co pozwala już większość nowych systemów. Zapominając o aktualizacjach, z czasem możemy narazić firmowe dane na całkowitą utratę.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *