Podatek VAT w ramach Unii Europejskiej

program do faktur 21/06/2019 brak odpowiedzi
 

Ułatwienia i usprawnienia komunikacyjne i transportowe powodują, że coraz więcej firm opuszcza swój lokalny, a nawet krajowy rynek i decyduje się na eksportowanie swoich towarów i usług poza granice kraju. To nie tylko sposób na generowanie większych dochodów, ale również ich dywersyfikację, która daje znacznie większe bezpieczeństwo finansowe firmy. To również świetny sposób na rozwijanie własnej działalności. Eksportowanie towarów i usług nie zwalnia jednak z prowadzenia rzetelnych rozliczeń. Jak wygląda kwestia podatku VAT rozliczanego w ramach Unii Europejskiej?

 

  • Podatek VAT

 

Podatek od towarów i usług VAT to nie jest tylko wymysł polski. Jest to podatek, który rozliczany jest praktycznie w każdym cywilizowanym kraju. To oznacza, że jeżeli prowadzone są transakcje zagraniczne, to należy uwzględnić to zobowiązanie w swoim rozliczeniu.

Oczywiście, rozpoczęcie współpracy z zagranicznym przedsiębiorcą nie jest takie proste. Poza trudnościami strategicznymi, jak pozyskanie kontrahenta, trzeba też pamiętać o dopełnieniu kilku kwestii formalnych.

Przedsiębiorca powinien więc zarejestrować siebie i swoją działalność jako płatnika podatku VAT-EU. Dotyczy to oczywiście współpracy z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Takiej rejestracji dokonuje się na deklaracji VAT-R.

Jako płatnik VAT-u europejskiego może się zarejestrować każdy czynny podatnik VAT w kraju, ale również ten przedsiębiorca, który w kraju jest z VAT zwolniony. Co istotne, jeżeli zarejestruje się jako podatnik VAT-EU, nie zmienia to jego sytuacji w przypadku transakcji prowadzonych w kraju. Nadal może mieć status podatnika zwolnionego z obowiązku odprowadzania VAT.

Po złożeniu zgłoszenia i zarejestrowaniu, podatnik otrzymuje specjalny  numer NIP-UE. To tym numerem musi się posługiwać podczas przeprowadzania i rozliczania transakcji w krajach wspólnotowych. W praktyce jest to ten sam numer NIP, którym podatnik posługiwał się do tej pory. Różnicę stanowi wyłącznie znacznik kraju zamieszczany przed numerem. W Polsce jest to PL.

Przed rozpoczęciem współpracy z kontrahentem zagranicznym należy sprawdzić, czy jest on zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE w swoim kraju. Można to zrobić na stronie Komisji Europejskiej.

 

  • Stawka podatku VAT-EU

 

Fakt, że podatek VAT obowiązuje w wielu krajach nie powoduje, że wszędzie jego stawki są takie same. To rządy poszczególnych krajów decydują o tym, jaka jest stawka podatkowa za konkretne towary i usługi. W efekcie te same świadczenia mogą być zupełnie inaczej opodatkowane.

Ważne by zachować w tym zakresie czujność i rozliczać się prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi stawkami. W przeciwnym razie będzie konieczne składanie dodatkowych wyjaśnień i deklaracji.

 

  • Rozliczenia VAT

 

Ważną kwestia jest również rozliczanie podatku VAT. Kto i kiedy go powinien odprowadzać i według jakiej stawki – sprzedawcy czy nabywcy? Otóż, zasady są dosyć jasne i zrozumiałe. Jeżeli polski przedsiębiorca sprawdza towary z kraju wspólnotowego, czyli je importuje, jest zobowiązany do opłacenia podatku VAT zgodnie z obowiązującą w Polsce stawką. Jeżeli to przedsiębiorca z zagranicy sprowadza towary polskie do siebie, to polski przedsiębiorca wystawia fakturę sprzedażową z VAT na poziomie 0%, a importujący przedsiębiorca rozlicza się w swoim kraju zgodnie z obowiązującą u niego stawką za te konkretne towary.

Takie rozwiązanie jest proste i czytelne. Pozwala uniknąć niepotrzebnego zamieszania i trudności. Co więcej, pozwala również uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych towarów i tych samych usług.

Transakcje, do których dochodzi między przedsiębiorcami z krajów członkowskich Unii Europejskiej noszą nazwę Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT) i tak też należy je identyfikować.

Dla przedsiębiorców rozwiązania podatkowe w zakresie VAT-UE są nie tylko proste, ale również korzystne. Pozawalają na sprawną dystrybucję towarów i usług, a jednoznaczne przepisy nie zniechęcają przed nawiązywaniem tego rodzaju relacji biznesowych.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *