Polski Ład 2.0 w pigułce

Szybka Faktura 28/08/2022 brak odpowiedzi
 

W związku z projektem Polskiego Ładu 2.0, 1 lipca w życie weszły nowe przepisy podatkowe. Co to za zmiany, czy są dla nas korzystne i kto dokładnie na nich zyska? Sprawdźmy!

Obniżenie stawki PIT i kwoty zmniejszającej podatek

Jedną ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład 2.0 jest mniejsza stawka podatku PIT. Podatek został zmniejszony o 29,4% – nie tylko w przypadku pracowników czy zleceniobiorców, ale również emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych. Zamiast 17% stawka PIT wynosi 12% w pierwszym progu podatkowym, czyli do 120 000 złotych. Obniżono także kwotę zmniejszającą podatek – z 5100 na 3600 złotych rocznie, a więc o 300 złotych miesięcznie.

Ujednolicony termin składania PIT

W wyniku wprowadzonych zmian, ujednolicony został termin składania rocznego zeznania podatkowego. Od 1 lipca 2022 roku każdy podatnik ma na to czas do 30 kwietnia. Wcześniej termin ten zależał od wybranej formy opodatkowania oraz źródła przychodów. Obowiązek ten dotyczy pracowników zatrudnionych na etacie, ryczałtowców oraz tych, którzy rozliczają się kartą podatkową. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy otrzymali jeszcze więcej czasu na złożenie PIT-u.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku

Kolejna aktualizacja związana z projektem Polskiego Ładu dotyczy możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Przedsiębiorcy, którzy na początku roku 2022 wybrali podatek liniowy bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogli więc później przejść na skalę podatkową. Zmieniając formę opodatkowania do 22 sierpnia 2022, ryczałtowcy mogli rozliczyć tak drugą połowę roku. Właściciele firm opodatkowanych ryczałtem lub podatkiem liniowym, którzy chcą zmienić tę formę na 2023 rok, będą musieli złożyć wniosek do 30 kwietnia.

Koniec ulgi dla klasy średniej

1 lipca 2022 roku zlikwidowana została ulga dla klasy średniej. Dla niektórych właścicieli firm, według których utrudniała ona rozliczenia podatkowe, jest to naprawdę dobra zmiana. Co ważne, podatnik wciąż ma prawo zastosować ulgę przy rozliczeniu za 2022 rok, jeżeli jest ona jednak dla niego korzystniejsza.

Składka zdrowotna wliczona w koszty

W związku z wprowadzonymi przez Polski Ład 2.0. zmianami, przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej, podatku liniowego bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą odliczać składkę zdrowotną. Właściciele firm opodatkowanych podatkiem liniowym mają możliwość wliczenia jej w koszty prowadzenia działalności, z kolei przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt – mogą obniżyć przychód o połowę kwoty opłaconych składek. Przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej mają z kolei prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o 19% wysokości kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Rozliczenie się z dzieckiem dla samotnych rodziców

Od 1 lipca 2022 roku rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci, ponownie mają możliwość rozliczania się wraz z nimi. Zmiana dotyczy rodziców i opiekunów wychowujących małoletnich, pełnoletnich otrzymujących rentę lub dodatek pielęgnacyjny oraz pełnoletnich przed 25. rokiem życia, którzy jeszcze się uczą.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *