Pomoc dla Ukrainy a podatki

Szybka Faktura 11/03/2022 brak odpowiedzi
 

Podmioty, które zdecydowały się pomagać obywatelom Ukrainy, mogą obecnie liczyć na ulgi podatkowe. Nowe przepisy weszły w życie z dniem 12 marca 2022, jednak działają wstecz – od 24 lutego 2022, kiedy rozpoczął się atak na Ukrainę.

Darowizny dla Ukrainy a ulgi podatkowe

W obliczu obecnych wydarzeń w Ukrainie, Polacy pomagający jej obywatelom mają możliwość zmniejszenia podatków. Przykładowo, darowizny przekazywane na rzecz organizacji pozarządowych mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania – mowa zarówno o darach finansowych, jak i rzeczowych. Z preferencji mogą skorzystać zarówno firmy, jak również osoby prywatne, wspierające obywateli Ukrainy. W przypadku firm (CIT) odliczenie może wynieść do 10 procent, a w przypadku osób fizycznych (PIT) – do 6 procent dochodu. Warunkiem jest potwierdzenie przekazania datku na dokumencie. Może to być dokument informujący o wartości darowizny rzeczowej bądź potwierdzenie przelewu bankowego.

Zerowy VAT

W rozporządzeniu Ministra Finansów mowa jest również o stawce 0% VAT, mającej zastosowanie dla świadczeń, które miały miejsce od 24 lutego – pierwszego dnia wojny w Ukrainie. Stawka 0% VAT dotyczy wszelkich niezbędnych świadczeń dla potrzebujących z ogarniętego wojną kraju, np. darmowych dostaw towarów. Zakres przedmiotowy preferencji jest w tym przypadku otwarty. Ministerstwo chciało wyjść naprzeciw Polakom, którym los Sąsiadów z Ukrainy nie jest obojętny. Obniżona stawka VAT związana jest z działaniami na rzecz podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego czy Agencji Rezerw Strategicznych. Może być ona wykorzystywana do 30 czerwca 2022 roku. Po tym dniu możliwe jest przedłużenie preferencji.

Preferencje związane z krwiodawstwem

Honorowi dawcy krwi również mogą odliczyć darowiznę od dochodu. Mowa o odliczeniu ekwiwalentu, przysługującego krwiodawcom za przekazanie osocza bądź krwi. W tym przypadku limit kwotowy rozpatrywany jest razem z darowiznami na rzecz organizacji pozarządowych. Suma wszystkich darowizn nie może być wyższa niż wartość 6 procent dochodu danej osoby.

Zwolnienie z podatku dochodowego

Wszystkie osoby oraz firmy, przyjmujące do swojego domu obywateli Ukrainy, otrzymają od rządu dodatkowe środki finansowe na każdego z przyjętych uchodźców. Wszelkie świadczenia, które otrzymają wspierający Polacy, będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego – zarówno CIT, jak również PIT.

Otrzymana pomoc zwolniona z PIT

Osoby przybywające z Ukrainy do Polski mogą liczyć na wsparcie od różnego rodzaju podmiotów. Mowa zarówno o wsparciu w postaci żywności czy odzieży, jak również zapewnieniu dachu nad głową czy leczeniu. Pomoc humanitarna, którą otrzymują, jest całkowicie zwolniona z podatku PIT. Dotyczy to wsparcia uzyskanego od 24 lutego do 31 grudnia 2022 roku od organizacji pozarządowych, firm oraz osób fizycznych. Dzięki temu wszyscy obywatele Ukrainy nie mają obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od darmowego wyżywienia, opieki zdrowotnej czy mieszkania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *