Praca w trakcie upałów może wiązać się ze szczególnym zmęczeniem i ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. W upalne dni pracodawca powinien zatem zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Jakie obowiązki w związku z wysokimi temperaturami ma przełożony wobec zatrudnionych osób?
Wysokie temperatury a podstawowe obowiązki pracodawcy
Jak wskazuje sam Kodeks pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić ochronę zdrowia i życia pracowników m.in. poprzez:
- organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;
- dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników przy uwzględnieniu zmieniających się warunków wykonywania pracy;
- reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dostęp do napojów
Jeżeli pracownicy wykonują swoje obowiązki na otwartej przestrzeni w temperaturze wyższej niż 25°C lub w pomieszczeniu zamkniętym, w którym temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi jest wyższa niż 28°C, pracodawca jest zobowiązany zapewnić im napoje. Forma ich podania nie ma znaczenia – może to być zarówno woda butelkowana, jak i dystrybutor z wodą pitną postawiony w dostępnym dla wszystkich miejscu. Jeśli pracownicy nie mają dostępu do wody w wymienionych wyżej warunkach, pracodawca może zostać ukarany grzywną od PIP w wysokości od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Przepisy związane z obowiązkiem zapewnienia napojów chłodzących widnieją w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Skrócenie czasu pracy
Jeśli temperatura w miejscu pracy jest za wysoka, pracodawca może skrócić czas pracy pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jego obowiązek, a jedynie dobra wola. W przypadku krótszego dnia pracy osoba zatrudniona otrzymuje wówczas standardowe, pełne wynagrodzenie. Niekiedy w najbardziej upalne dni pracodawcy wprowadzają też rotację na konkretnych stanowiskach lub dodatkowe przerwy w pracy.
Zlecenie pracy zdalnej
W niektórych przypadkach w upalne dni pracodawca może zlecić poszczególnym pracownikom pracę w trybie zdalnym – o ile tylko pozwala na to charakter wykonywanych przez nich obowiązków.
Zapewnienie klimatyzacji
Pracodawca może zapewnić swoim pracownikom klimatyzację w pomieszczeniach – zarówno tych przeznaczonych do pracy, jak i tych do odpoczynku, np. firmowej kuchni. Trzeba jednak wówczas pamiętać o przeglądach, serwisie i okresowej konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych.
Praca w wysokich temperaturach na zewnątrz – co może zaproponować pracodawca?
W przypadku, gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki wyłącznie na zewnątrz, a w związku z wysokimi temperaturami są w stałym kontakcie ze słońcem, pracodawca może dodatkowo zadbać o ich ubiór – np. nakrycia głowy czy lekką, przewiewną odzież z długim rękawem. Warto zapewnić im również możliwość przerw w zacienionym miejscu i rozdzielić pracę w taki sposób, aby była możliwa do wykonania w chłodniejszych momentach dnia.