Rozliczanie kwater dla turystów

program do faktur 17/05/2018 brak odpowiedzi
 

Lato zbliża się coraz większymi krokami. To czas, w którym coraz częściej pojawiają się ogłoszenia dotyczące wynajmu kwater w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Jeżeli ktoś mieszka na co dzień w takiej miejscowości, również może zaoferować miejsce do spania dla turystów. Ważne, by decydując się na taką formę zarobkowania dopilnować wszystkich formalności z tym związanych.

Wynajem kwater dla turystów

Wielu turystów preferuje tego rodzaju formę odpoczynku wakacyjnego, ponad zamieszkiwaniem w hotelach. Ma to swój specyficzny klimat i urok. Kwatery są zwykle mniejsze, mieszczą mniej gości, są kameralne i spokojniejsze, a niejednokrotnie ich właściciele to bardzo towarzyscy i otwarci ludzie, którzy dodatkowo służą poradą i pomocą. Mogą też podpowiedzieć, gdzie znajdują się ciekawe, ale mniej popularne turystycznie miejsca.

Wynajmowanie kwater dla turystów jest od strony wynajmujących również znacznie łatwiejsze niż prowadzenie usług hotelarskich. Udostępniane w ten sposób miejsca noclegowe nie muszą być rejestrowane ani zgłaszane do kategoryzowania.

Przy tej formie prowadzenia działalności przedsiębiorca musi spełnić znacznie mniej restrykcyjnych wymogów, które stawiane są na przykład pensjonatom czy hotelom. Rejestracja obiektu jest też tańsza właśnie dlatego, że nie trzeba ustalać jego kategorii.

Jedyne co trzeba zrobić, to zgłosić takie miejsce do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i wpisać je na listę kwater do wynajęcia. Zapis może być prowadzony pod różnorodnymi hasłami – czy to noclegi, czy kwatery czy pokoje – trzeba jednak pamiętać, by koniecznie takie zgłoszenie zrobić. W przeciwnym razie jest to działanie nielegalne.

Oczywiście, wspomniane miejsce noclegowe nie musi być zlokalizowane w osobnym budynku. Może się ono znajdować nawet w domu właściciela.

Kwestie formalne

Wynajmowanie kwater dla turystów jest działalnością gospodarczą, a osoba, która się na to decyduje jest przedsiębiorcą. Musi więc mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą i odprowadzać podatki od uzyskiwanego dochodu.

Skoro więc jest to zarejestrowane przedsiębiorstwo, którego lokale są zgłoszone, trzeba wiedzieć, że muszą one spełniać pewne określone wymogi. Nie są one tak wysokie, jak te dotyczące pensjonatów i hoteli. Pokoje muszą jednak spełniać pewne kryteria sanitarne, przeciwpożarowe, ale tez muszą mieć pewne minimalne wyposażenie, poniżej którego nie można zejść.

Zarejestrowanie miejsc w odpowiednim urzędzie powoduje, że wynajmujący musi się liczyć z kontrolami. Jeżeli oferowane przez niego miejsca nie będą spełniały wymogów, będzie zobowiązany zapłacić odpowiednie kary. Jest to o tyle niekorzystne rozwiązanie, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, z reguły odpowiada własnym majątkiem za swoją firmę. Może się więc okazać, że jest to dla niego zbyt wiele.

Kwatery dla turystów można również rozliczać w formie prywatnej. Wówczas nie trzeba zakładać działalności, a wszelkie zyski z wynajmu rozlicza się raz do roku na rocznym zeznaniu podatkowym. Trzeba jednak pamiętać że taka możliwość dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku wynajmu długoterminowego.

Niezależnie od tego, jaka forma rozliczenia zostanie wybrana przez wynajmującego, zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby wszystkie uzyskiwane z wynajmu dochody ujawniać i rozliczać. Ewentualne konsekwencje mogą być naprawdę kosztowne i wiązać się z licznymi problemami z urzędem skarbowym. Nie warto ryzykować, tym bardziej, że korzyści z wynajmu kwater mogą być długofalowe.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *