Jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku instalacji kasy fiskalnej?

program do faktur 12/08/2017 brak odpowiedzi
 

W niektórych branżach posiadanie kasy fiskalnej jest absolutną koniecznością. Zakup, instalacja i serwisowanie kasy jest więc obowiązkiem takiego przedsiębiorcy i na nim spoczywa konieczność dopilnowania wszystkiego, co wiąże się z jej użytkowaniem. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca nie dopełni swoich obowiązków może spodziewać się tego, że zostanie za to ukarany. Jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązków związanych z instalacją kasy fiskalnej w przedsiębiorstwie? Oto najważniejsze z nich.

Obowiązek instalowania kasy fiskalnej

Co do zasady, każdy przedsiębiorca, który realizuje usługi lub prowadzi sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej jest zobowiązany do rejestrowania każdej swojej transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Jeżeli firma realizuje swoje działania wyłącznie w sektorze B2B (biznes dla biznesu) to takiego obowiązku nie ma. Dowodem sprzedaży jest tutaj faktura. W sektorze działań dla klientów indywidualnych w wyjątkowych sytuacjach, które jasno precyzuje ustawa również nie trzeba mieć kasy fiskalnej. Są to jednak pojedyncze przypadki i co do zasady kasę fiskalną trzeba mieć.

Kary za brak kasy fiskalnej

Konsekwencje wynikające z zignorowania obowiązku posiadania kasy fiskalnej są różne. Wśród nich znajdują się również kary finansowe. Organ podatkowy, który stwierdzi w trakcie kontroli brak kasy fiskalnej w danym przedsiębiorstwie może nałożyć karę w postaci dodatkowego opodatkowania przedsiębiorcy. Podstawę tej kary wynosi wysokość podatku odprowadzonego przez przedsiębiorcę. Warto wiedzieć, że nie są to małe kary, a konieczność ich opłacenia znacznie przewyższa koszty zainstalowania i serwisowania kasy, nie warto więc ryzykować, ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne. W skrajnych sytuacjach, taki przedsiębiorca może nawet zostać znacznie bardziej surowo ukarany – o tym decyduje już Kodeks Karny Skarbowy.

Utrata ulgi

Instalacja kasy fiskalnej w miejscu sprzedaży może zostać zrefinansowana przez Urząd Skarbowy. Należy spełnić określone warunki i zawnioskować od urzędu o częściowe pokrycie kosztów, jakie przedsiębiorca musiał ponieść w związku z instalacją kasy fiskalnej, by uzyskać kilkaset złotych zwrotu za kasę, czyli tak zwaną ulgę. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może otrzymać zwrot nawet 90% kosztów, jednak nie więcej niż 700 złotych. Mimo wszystko, są to kwoty, o które warto się postarać. Jeżeli przedsiębiorca złoży takie pismo, a nie będzie użytkował kasy w miejscu, w którym prowadzona jest sprzedaż, to poza opisaną wcześniej karą, utraci również tę ulgę. Ulga przysługuje bowiem nie za sam zakup i instalację kasy, ale za rejestrowanie obrotu na tejże kasie. Skoro obrót nie jest rejestrowany, to ulga się nie należy.

Kara karno – skarbowa

Warto również w tym miejscu wspomnieć o dodatkowej karze grzywny, która wynika z kodeksu karnego skarbowego. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiązuje się z obowiązku posiadania i użytkowania kasy fiskalnej, to podlega karze grzywny w postaci 240 stawek dziennych. To, w jakiej wysokości jest w danym rejonie i w danym roku stawka dzienna, zależne jest od wielu czynników i trudno tutaj jednoznacznie to określić. Warto jednak wiedzieć, że jej 240 wielokrotność, to kwota naprawdę bardzo wysoka.

Zakup kasy fiskalnej, czy kas fiskalnych, jeżeli punktów sprzedaży jest więcej niż jeden to bardzo poważny wydatek dla każdego przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jednak wydatek aż tak duży, by warto było ryzykować poważne konsekwencje związane z jego niedopełnieniem. Mało tego, ustawodawca zdając sobie sprawę z kosztów, jakie się wiążą z zakupem kasy oferuje refundację do 90% poniesionych kosztów. Biorąc to również pod uwagę ryzykowanie staje się jeszcze mniej rozsądne i nie warto sprowadzać sobie na głowę kłopotów.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *