Samodzielnie czy z księgowym – jak prowadzić księgowość firmy?

program do faktur 18/11/2017 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie księgowości swojej firmy nie jest zadaniem prostym ani łatwym. Wymaga wiele zaangażowania, wiele czasu i dość sporej dawki wiedzy. Wielu młodych przedsiębiorców na początku swojej drogi próbuje samodzielnie zająć się swoją księgowością. Robią to szczególnie ci, którzy mają podstawową wiedzę, choć zasadniczą działalność koncentrują jednak wokół innych obszarów. Jakie rozwiązanie jest więc lepsze? Zatrudnienie księgowego i zdanie się na jego wiedzę i umiejętności, czy samodzielne prowadzenie własnych rozliczeń? Oczywiście, jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Każde wiąże się z korzyściami i stratami. Warto więc się z nimi zapoznać, by zgodnie ze swoimi priorytetami podjąć właściwą decyzję.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy. Trzeba wiedzieć, jaki typ rozliczeń można lub należy wybrać. Nie zawsze bowiem jest pełna dowolność. Należy również wiedzieć, jakie prawa i obowiązki łączą się z każdym z tych typów. Niedopełnienie któregoś z niech, które wynika z niewiedzy, nie jest bowiem wytłumaczeniem dla urzędu skarbowego. Jeżeli ktoś się podejmuje prowadzenia księgowości musi się liczyć z tym, że jest w pełni za nią odpowiedzialny, niezależnie od tego, czy się na tym zna czy nie.

Dalej, takie prowadzenie księgowości, wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. Trzeba bowiem systematycznie zapisywać wszystkie transakcje, prowadzić wszystkie rozliczenia. Pilnowanie terminów i doskonała organizacja pracy wymagają poświęcenia czasu i poświęcenia się również tej części pracy. To powoduje mniejsze skupienie na zasadniczej części działalności, na tej części, która ma generować dochody, a co za tym idzie, tych dochodów będzie przez to znacznie mniej. Taka sytuacja jest w przedsiębiorstwie niedopuszczalna. Powinno ono bowiem generować coraz większe zyski, a nie coraz mniejsze. Właśnie dlatego samodzielne prowadzenie księgowości może tylko zaszkodzić firmie.

Z drugiej strony, takie rozwiązanie jest w pewnym sensie oszczędne. Nie trzeba inwestować w księgowego ani w biuro księgowe. Nie trzeba ponosić kosztów związanych z prowadzeniem księgowości na zewnątrz. Można samodzielnie wszystko kontrolować i nadzorować. Ma się pełną pieczę nad wszystkimi finansami w firmie, co natomiast nie jest wcale takie niekorzystne.

Zlecenie prowadzenia księgowemu.

Zlecenie prowadzenia księgowości księgowemu to rozwiązanie, które z całą pewnością będzie znacznie bardziej kosztowne niż w przypadku samodzielnego obsługiwania tej części działalności. Księgowy czy biuro księgowe wymaga wynagrodzenia. Często jest ono uzależnione od ilości obsługiwanych dokumentów. Biura oferują różnorodne pakiety i zależnie od tego, jak wiele dokumentów trzeba będzie zaksięgować taką stawkę przedsiębiorca musi opłacić. Oczywiście, w przypadku niewielu faktur te kwoty nie są wysokie, ale gdy pojawia się coraz więcej klientów, a więc i coraz więcej faktur, to sprawa zaczyna się komplikować.

Jednakże, takie zlecenie prowadzenia księgowości do biura to jednocześnie gwarancja pewności i poprawności wykonanych obliczeń, a nawet jeżeli dojdzie do pomyłki, to wspomniany księgowy za nią odpowiada. Księgowi i biura księgowe mają ubezpieczenie OC i w razie ewentualnego błędu lub pomyłki pokrywają koszty kar właśnie z tego ubezpieczenia. Nie ma więc obaw o to, że na skutek błędu w księgowości przedsiębiorstwo utraci płynność. Jeżeli księgowy jest pracownikiem tegoż przedsiębiorstwa to oczywiście przedsiębiorstwo traci pieniądze. Jeżeli jednak zostanie zatrudniony zewnętrzny księgowy, to on odpowiada za całokształt rozliczeń, co ma ogromne znaczenie.

Niezwykle cenną zaletą jest również to, że sam przedsiębiorca może się w pełni skupić wyłącznie na swojej działalności. Dzięki temu, że nie musi się rozpraszać może się w pełni poświęcić swojej zasadniczej pracy, rozwijać swoją firmę i generować kolejne dochody, a to jest bardzo wymierna korzyść.

Podsumowując, każde rozwiązanie ma dobre i złe strony. Należy zgodnie ze sobą rozważyć, co ma większe znaczenie i wybrać to rozwiązanie, w którym dobre strony są znacz18

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *