Samozatrudnienie – korzyści i potencjalne zagrożenia

Szybka Faktura 24/06/2024 brak odpowiedzi
 

Samozatrudnienie to w Polsce coraz popularniejsza forma zatrudnienia. Z jakimi korzyściami i potencjalnymi zagrożeniami wiąże się ten rodzaj współpracy?

Samozatrudnienie – na czym polega?

O samozatrudnieniu mówimy w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i świadczą w jej ramach usługi na rzecz jednego bądź kilku kontrahentów. Często zawierają oni tzw. umowę B2B (business to business) – to forma współpracy pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Zazwyczaj są to jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki osobowe czy spółki akcyjne. Do głównych obowiązków samozatrudnionego należy opłacanie składek ZUS i prowadzenie księgowości – w tym przypadku dana osoba jest sama sobie szefem.

Główne korzyści samozatrudnienia

Samozatrudnienie cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem – nic w tym dziwnego. Gwarantuje ono bowiem całkowitą niezależność – osoba prowadząca działalność gospodarczą sama decyduje o tym kiedy, gdzie, z kim i na jakich zasadach pracuje. Elastyczny czas pracy to dla większości przedsiębiorców jedna z największych zalet. Nie muszą oni także ograniczać się do 26 dni wolnych w ciągu roku tak jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę – należy jednak pamiętać, że podczas „urlopu” najczęściej nie otrzymują oni wynagrodzenia. Na samozatrudnieniu mamy również wpływ na zarobki, co dla niektórych osób jest dużym atutem, a dla innych – pewną wadą. Często można jednak cieszyć się dużo wyższym wynagrodzeniem – podczas gdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje zazwyczaj taką samą pensję co miesiąc, nie zawsze satysfakcjonującą. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca może nawiązać współpracę z kilkoma kontrahentami i decydować o ilości zleceń czy przepracowanych godzin. Co więcej, na samozatrudnieniu istnieje też możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu czy podatku VAT m.in. za zakup niezbędnych materiałów i sprzętów.

Samozatrudnienie – wady i zagrożenia

Decydując się na samozatrudnienie, trzeba liczyć się także z pewnymi wadami i zagrożeniami. Prowadzenie własnej firmy wiąże się bowiem m.in. z koniecznością odprowadzania podatków i składek na ubezpieczenia czy obowiązkiem prowadzenia księgowości i fakturowania. Co więcej, samozatrudnionym nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego i innych przywilejów związanych z umową o pracę – np. benefitów pracowniczych. W związku z tym w dni wolne od pracy samozatrudniony najczęściej nie zarabia – szczególnie jeśli jego praca polega na świadczeniu konkretnych usług. Wyjątek stanowią m.in. właściciele sklepów internetowych, które przynoszą dochód nawet podczas urlopu. Planując dłuższy odpoczynek, przedsiębiorca musi mieć zatem świadomość, że w danym miesiącu zarobi znacznie mniej. To z kolei może się niekiedy wiązać z problemami finansowymi i trudnościami w pokryciu najważniejszych zobowiązań, np. względem ZUS-u.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *