Skutki zawieszenia działalności gospodarczej

program do faktur 10/05/2017 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie działalności gospodarczej i to prowadzenie jej z sukcesem zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Na wiele z nich przedsiębiorca ma oczywiście wpływ. Może się przygotować, może zbadać rynek, zasięgnąć konsultacji. Są jednak takie czynniki, których nie tylko nie da się przewidzieć, ale również nie można na nie w żaden sposób wpłynąć. Ich działanie bywa tak istotne, ze prowadzenie własnej działalności trzeba na jakiś czas zawiesić.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej jest decyzją z jednej strony bardzo trudną i złożoną, z drugiej zaś może przynieść wiele korzyści. Będąc w trudnej sytuacji ze swoim przedsiębiorstwem, warto ją rozważyć, ponieważ może się okazać jedną z najlepszych w tym czasie decyzji. Żeby jednak te rozważania były rzeczywiście merytoryczne i opierały się na konkretnych argumentach, warto się zastanowić nad tym, jakie skutki wynikają z zawieszenia działalności gospodarczej.

Skutki zawieszenia

Przede wszystkim, zawieszenie działalności wyklucza z jej wykonywania. Niezależnie od tego, czy jest to przedsiębiorstwo usługowe, handlowo – usługowe, czy handlowe, jego zawieszenie wiąże się z tym, że działalności zamieszczonej w PKD (kody prowadzonej działalności) wykonywać nie wolno.

Skoro nie wolno wykonywać swojej działalności, oznacza to również, że nie można w ten sposób generować dochodu. Brak dochodu wiąże się automatycznie z brakiem podatku do zapłacenia, ale nie tylko. To również korzyść w postaci wstrzymanych składek do ZUSu. Zawieszenie działalności gospodarczej wyłącza przedsiębiorcę z obowiązku opłacania składek ZUSowskich, co jest oszczędnością na poziomie blisko 1200zł miesięcznie w obecnym czasie. Oczywiście, mowa tutaj o składkach w pełnym wymiarze. Jeżeli są to składki preferencyjne, to oszczędność sięga około 500zł.

Przedsiębiorca zawieszający swoją działalność gospodarczą zyskuje więc oszczędność w postaci niepłacenia podatku i niepłacenia składek do ZUSu, ale jednocześnie traci możliwość generowania dochodu.

Te fakt uprawnia go do rejestracji w urzędzie pracy i uzyskania statusu osoby bezrobotnej, a jeżeli ma opłacone wszystkie składki, nie ma żadnych zaległości i ma odpowiedni staż pracy, to również może uzyskać zasiłek dla osób bezrobotnych. Oczywiście, zasiłek taki nie jest w wysokiej kwocie, jednak zawsze to kilka złotych, które zasilą domowy budżet.

Mało tego, jeżeli przedsiębiorca nie może z jakiegoś powodu rozwiązać umów abonamentowych lub wynajmu zawartych dla swojej firmy, ale firmę zawiesza, to wszystkie te koszty nadal może wprowadzić w koszty prowadzenia działalności, które na koniec roku rozliczeniowego może rozliczyć i tym samym pomniejszyć należy państwu podatek. Ważne jednakże, by ten podatek było z czego odprowadzić.

Zawieszenie działalności nie jest tożsame z jej zakończeniem. To jedynie przerwa w jej prowadzeniu. Co za tym idzie, w momencie gdy sytuacja się poprawi i możliwe będzie wznowienie swojej działalności, przedsiębiorca może to w krótkim czasie zrobić. Wystarczy kilka kliknięć na formularzu wypełnianym online, by działalność została ponownie aktywowana. Oczywiście, trzeba to potwierdzić również osobiście w urzędzie miasta (lub podpisem zaufanym, jeżeli przedsiębiorca takim dysponuje). Przedsiębiorstwo wznawia swoją działalność w tej samej strukturze i w tym samym kształcie w jakim zostało zawieszone.

Czas zawieszenia nie może być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż dwa lata. Gdy zbliża się dwuletni termin należy podjąć decyzję o wznowieniu, jeżeli ma być działalność wznowiona. Jeżeli przedsiębiorca nic nie zrobi, to po upływie dwóch lat firma zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorstw.

Zawieszenie działalności gospodarczej to rozwiązanie przejściowe, okresowe i jako takie zawsze warto je rozważyć, zanim zapadnie decyzja o całkowitym zamknięciu firmy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *