Sprawdź, czy dotyczy Cię podatek od nadmiarowych zysków

Szybka Faktura 26/10/2022 brak odpowiedzi
 

Chcąc zwalczać panujący w Polsce kryzys gospodarczy, rząd zaplanował nową daninę. Podatek od nadmiarowych zysków – bo o nim właśnie mowa – pozostaje obecnie tematem debat. Warto jednak wiedzieć, które podmioty miałyby zostać nim objęte, i ile miałby on wynosić.

Podatek od nadmiarowych zysków – co to takiego?

Podatek od nadmiarowych zysków to pomysł na nową daninę, którą zapowiedział w ostatnim czasie rząd. Stanowi ona polski odpowiednik windfall tax, o którym debatuje się na unijnym poziomie. Obecnie nie ma w tej sprawie żadnej ustawy – trwają jedynie dyskusje związane z zamiarem wprowadzenia nowego podatku. Pozyskane w jego ramach środki miałyby być przekazywane samorządom oraz instytucjom takim jak szkoła, przedszkola czy mikrofirmy. Według wicepremiera pieniądze te będą trafiać do rodzin, które nie radzą sobie z wysokimi, stale rosnącymi cenami energii elektrycznej. Pojawiają się również informacje na temat debat premierów innych państw europejskich – według nich wpływy z podatku powinny być rozłożone równomiernie w Unii Europejskiej. Szczegółowe dane dotyczące daniny mają się pojawić w połowie października. Istnieją jednak także przypuszczenia, że pomysł wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków ma na celu jedynie zbadanie poglądów polskich przedsiębiorców.

Planowana wysokość podatku od nadmiarowych zysków

W ciągu najbliższych dni mają zostać ustalone zakres, stawka, podstawa oraz sam sposób realizacji daniny. Według zapowiedzi ma ona wynosić 50% wartości uzyskanych nadzwyczajnych zysków. Podstawę opodatkowania ma stanowić marża zysku brutto za rok 2022 rok, o ile będzie ona przekraczać uśrednioną marżę, jaką firma uzyskała w latach 2018, 2019 i 2021. Rok 2020 nie będzie brany pod uwagę z powodu pandemii. Planowane jest również złagodzenie daniny w przypadku przedsiębiorstw, które dokonują na co dzień dużych inwestycji. Podatek od nadmiarowych zysków ma nie dotyczyć dochodów dodatkowych, o ile pochodzą one z pozyskiwania kolejnych klientów czy rozwijania działalności. Według ministra Sasina dzięki nowej daninie do budżetu może trafić nawet 13,5 mld złotych – a nawet więcej.

Kto ma być zobowiązany do płacenia podatku od nadmiarowych zysków?

Nowy podatek od nadmiarowych zysków miałby obejmować przedsiębiorstwa z wyższymi zyskami niż te, które zostaną określone w ustawie. Danina ma dotyczyć m.in. spółek Skarbu Państwa, firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 250 osób – niezależnie od rodzaju branży. Podatkiem mają zostać objęte banki i ubezpieczyciele, firmy energetyczne, branża reklamowa, sieci handlowe, przedsiębiorstwa farmaceutyczne czy firmy telekomunikacyjne. Danina miałaby posiadać wszelkie cechy podatku dochodowego – nie może zatem zostać wprowadzona wstecz.

Czy podatek od nadmiarowych zysków mógłby pogłębić kryzys gospodarczy i wywołać spadek konkurencyjności naszej gospodarki? Obecnie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić – pozostaje nam czekać na dalszy rozwój wydarzeń związanych z daniną.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *