Sprawozdanie finansowe zapewnia jasne informacje na temat działalności przedsiębiorstwa i jego rocznej sytuacji finansowej. Dziś skupimy się na najczęściej zadawanych pytaniach na temat tego dokumentu – po tym artykule już nic Cię nie zaskoczy!
Co to jest sprawozdanie finansowe?
Sprawozdaniem finansowym nazywa się dokument, który w uporządkowany sposób ukazuje roczną sytuację finansową firmy i finansowe wyniki jej działalności. Informacje mają postać liczbowych zestawień oraz informacji opisowych.
Kto jest zobowiązany do sporządzania sprawozdania finansowego?
Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy według zapisów ustawy o rachunkowości muszą prowadzić księgi rachunkowe, a także ci, którzy postanowili prowadzić je dobrowolnie. Za sporządzenie dokumentu odpowiadają kierownicy jednostki.
Jakie powinno być sprawozdanie finansowe?
Kluczowe cechy sprawozdania finansowego to:
- wiarygodność;
- kompletność;
- terminowość;
- sprawdzalność;
- ciągłość.
Treść dokumentu powinna być również w pełni zrozumiała dla potencjalnego odbiorcy.
Co musi zawierać sprawozdanie finansowe?
W sprawozdaniu finansowym nie może zabraknąć kilku konkretnych elementów. Składa się ono z kilku z góry określonych części:
- bilansu, czyli informacji na temat stanów aktywów i pasywów na dzień, który kończy bieżący i poprzedni rok obrotowy;
- rachunku zysków i strat, czyli informacji na temat kosztów, przychodów, zysków oraz strat i obowiązkowych obciążeń wyniku finansowego za rok obrotowy poprzedni i bieżący;
- informacji dodatkowej, czyli przyjętej przez firmę polityki rachunkowości, np. zmian w porównaniu z poprzednim rokiem.
Na elementy sprawozdania finansowego składają się też wprowadzenie do sprawozdania, rachunek przepływów pieniężnych i zestawienie zmian we własnym kapitale. Co więcej, przedsiębiorca musi dołączyć do dokumentu uchwałę zatwierdzającą dokumenty, uchwałę o podziale zysku i pokryciu straty, a także opinię biegłego rewidenta (o ile jest konieczna). Niekiedy wymagane jest też sprawozdanie z prowadzonej działalności – dotyczy to jednak wyłącznie spółek komandytowo-akcyjnych i kapitałowych.
Do kiedy musi zostać sporządzone sprawozdanie finansowe?
Dzień, na który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, nazywany jest dniem bilansowym. Jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jest to 31 grudnia. Obowiązek sporządzenia dokumentu przypada na koniec 3. miesiąca od dnia bilansowego – oznacza to, że ostateczny termin to 31 marca. W wyniku wprowadzenia nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 10 marca 2022 roku niektórzy podatnicy mogą złożyć sprawozdanie nawet 3 miesiące później. Takie prawo przysługuje:
- organizacjom pozarządowym;
- jednostkom sektora prywatnego;
- podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe.
Jednostki sektora finansowego mają z kolei możliwość złożenia dokumentu miesiąc po ustalonym terminie, a więc do końca stycznia.
Co zrobić, jeśli nie muszę sporządzać sprawozdania finansowego?
Podmioty, które nie są zobowiązane do sporządzania sprawozdania finansowego – czyli spółki jawne oraz spółki partnerskie, których przychody nie przekraczają równowartości 2 milionów euro – muszą złożyć oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Pismo należy złożyć we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym kończy się rok obrotowy.