Jak i gdzie szukać oszczędności w firmie?

program do faktur 14/07/2017 brak odpowiedzi
 

Jak i gdzie szukać oszczędności w firmie

Każdy przedsiębiorca dąży do tego, by maksymalizować zyski w swojej firmie, a minimalizować wydatki czy straty. Takie działanie pozwala na wygenerowanie dużej różnicy między przychodami i kosztami działalności. Różnica zaś jest po prostu zyskiem dla osoby prowadzącej działalność. Warto o tym pamiętać, ale warto też rozsądnie dysponować firmowymi funduszami, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak potoczy się historia przedsiębiorstwa i w jakiej sytuacji będzie ono w przyszłości. Skoro tak, warto poszukać i wdrożyć oszczędności w firmie. A jak i gdzie ich szukać? Oto kilka podpowiedzi.

Zaplanuj oszczędzanie

W pierwszej kolejności warto pomyśleć o zaplanowaniu swoich oszczędności i w ogóle procesu oszczędzania. Plan jest dobrym pomysłem, ponieważ pozwala uporządkować działania, pozwala wprowadzić ład, dopilnować wszystkiego i zadbać o każdy aspekt nowej strategii finansowej. Ponadto, plan pozwala na znacznie skuteczniejsze pilnowanie oszczędzania. Tak jak planowanie wydatków pozwala na zmniejszenie ich skali, tak planowanie oszczędności, pozwala na ich powiększenie.

Oszczędzaj światło

Pierwszą i podstawową kwestią jest oszczędzanie energii elektrycznej, ale marnowanej właśnie przez niegaszone światła. W łazience, w pomieszczeniu gospodarczym, w pomieszczeniu socjalnym, we wszystkich gabinetach bardzo często pozapalane są światła, które są po prostu niegaszone. To generuje co miesiąc ogromne koszty, które w skali roku mogą dojść nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Przecież to są pieniądze, które znacznie lepiej przeznaczyć na inwestowanie w firmę i jej rozwój niż rachunki za prąd.

Oszczędzaj prąd czerpany w innym celu

Bardzo często jest tak, że biurowe komputery są praktycznie nie wyłączane. Nie wyłącza się również drukarek i wielu innych sprzętów. To powoduje, że prąd czerpany jest praktycznie przez 24 godziny na dobę. Mimo tego, że sprzęty w stanie czuwania nie pobierają wiele prądu, to jednak prawdą jest, że go pobierają i po zsumowaniu są to naprawdę spore koszty, które można znacznie lepiej zagospodarować.

Nawiąż korzystne współprace

Bardzo często po oszczędności trzeba też sięgnąć. Nie wystarczy ograniczyć niektóre działania. Trzeba po prostu samodzielnie zacząć coś robić. Może to być nawiązanie korzystnych współprac z innymi firmami z pokrewnych branż. Takie rozwiązanie powoduje, że w zamian za polecanie siebie wzajemnie firma polecająca będzie miała rabat na usługi firmy polecanej. To oczywiście powinno działać w obydwie strony. Dalej, warto również się zastanowić czy zamawiane do biura przedmioty i wyposażenie trzeba zamawiać samodzielnie. Być może współpracująca firma również tego samego potrzebuje i wspólne działanie pozwoli obniżyć koszty zakupów. Czasem jest tak, że przy dużych zamówieniach nie ponosi się kosztów dostawy, a czasem można zyskać nawet kilkuprocentowy rabat. Przecież warto z takiej okazji skorzystać. Dalej, warto również zastanowić się nad tym, czy połączenie usług kurierskich z inną firmą nie okazałoby się korzystniejsze finansowo. Wiele jest opcji i możliwości, a porozumienie z innym przedsiębiorcą może się wiązać z naprawdę dużymi oszczędnościami.

Nie oszczędzaj na pracownikach

To trochę przewrotna podpowiedź, ale w efekcie prowadzi rzeczywiście do oszczędności. Oszczędzanie na pracownikach, to wydawanie na nich znacznie więcej niż trzeba. Niedoceniani pracownicy szybko odchodzą, zmieniają się, jest ciągła rotacja. To oznacza ciągłe szkolenie i wdrażanie nowych. To nie jest oszczędność, a wręcz przeciwnie, kolejny wydatek. Wdrażany pracownik kosztuje bowiem znacznie więcej niż ten, który już zna swoje obowiązki. Doceniając pracę osób zatrudnionych w Twojej firmie, oszczędzasz na kosztach szkolenia, na kosztach jakie wynikają z tego, że doświadczony pracownik musi się oderwać od swoich obowiązków, żeby wprowadzić w nie nowego.

Podsumowując, warto oszczędzać tam, gdzie te oszczędności rzeczywiście można uzyskać i nie zaciskać pasa tam, gdzie to zaciskanie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *