Tarcza antyinflacyjna w pigułce

Szybka Faktura 23/05/2022 brak odpowiedzi
 

Podwyższone kwoty rachunków oraz cen, które zostały zmienione na skutek inflacji, są bardzo poważnym problemem. Rosnące ceny powodują, że każda osoba prywatna, jak i przedsiębiorca pragną pomocnej dłoni od rządzących. Jakie rozwiązania zaoferowali oni Polakom w ramach tarczy antyinflacyjnej?

Tarcza Antyinflacyjna 1.0

Pierwsza tarcza antyinflacyjna jest nakierowana przede wszystkim na VAT. Jego obniżenie dotyczy: energii elektrycznej – z 23 na 5 procent; gazu ziemnego – z 23 na 8 procent; tzw. ciepła systemowego (czyli ogrzewania – z 23 na 8 procent). Zmianie ulegnie także akcyza. Obniżono ją dla paliw silnikowych i energii elektrycznej, a gospodarstwa domowe zupełnie zwolniono z akcyzy tej drugiej. Z kolei podatku detalicznego wyłączono sprzedaż paliw silnikowych. Unia Europejska daje również możliwość znacznego zmniejszenia opłat, które obciążają energię i paliwa. W ten sposób stawki akcyzy na wyroby energetyczne mają zostać zmniejszone do wysokości minimum akcyzowego (włącznie z opłatą paliwową oraz emisyjną). Zgodnie z założeniami obie w 2021 i 2022 roku mają się utrzymać na dotychczasowym poziomie. Przyznawano także dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych, który mógł wynieść do 1150 złotych rocznie.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Rząd poinformował, że znaczny wzrost cen paliw udało się zatrzymać dzięki grudniowemu obniżeniu akcyzy. W lutym podatek VAT został zmniejszony z 23 do 8 procent. Dzięki tej decyzji ostatecznie niższe będą także ceny paliwa. Oszczędność może wynieść nawet o od 60 do 70 groszy na każdy litr. Według przewidywań cena benzyny powinna oscylować wokół 5 złotych za litr, a litr paliwa może okazać się tańszy nawet o złotówkę. Kolejny wzrost cenowy obserwuje się w przypadku artykułów żywnościowych. Aby zminimalizować jego negatywne skutki, podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze również ulegnie zmianie. Obecnie wynosi 0 procent. Szacuje się, że przeciętnej rodzinie dzięki temu rozwiązaniu może się udać zaoszczędzić nawet około 45 złotych w skali miesiąca.

W całej Europie wzrastają również ceny gazu. Obowiązująca od 1 stycznia tego roku obniżka VAT zostanie zmieniona z 23 do 8 procent, a już od 1 lutego z 8 do 0 procent. Dzięki temu ceny gazu w polskich gospodarstwach domowych będą jednymi z najniższych w całej Europie. Stawka VAT za prąd, wynosząca teraz 5 procent, będzie obowiązywała do 31 lipca 2022 roku. W ramach Tarczy Antyinflacyjnej 1.0 podatek VAT na ciepło został zmniejszony z 23 do 8 procent. Natomiast Tarcza Antyinflacyjna 2.0 odpowiada za obniżenie go z 8 do 5 procent. Z tej zmiany skorzystają zarówno mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, jak i jednorodzinnych domów podłączonych do sieci ciepłowniczej. Dodatkowym wsparciem dla polskich producentów żywności ma być VAT 0 procent na nawozy wykorzystywane do produkcji rolnej. 1 stycznia 2022 roku wprowadzono specjalne taryfy na gaz, z których skorzystają gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przedszkola, żłobki, szpitale, szkoły, a także wszelkie instytucje kultury. Przyczyni się to do niższych rachunków opłacanych przez Polaków.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *