Umowa o dzieło – kompendium wiedzy

program do faktur 17/08/2020 brak odpowiedzi
 

Umowa o dzieło jest, podobnie jak umowa zlecenie, umową o charakterze cywilnoprawnym. Zasady jej zawierania i obowiązywania określone zostały w Kodeksie cywilnym. Czym się charakteryzuje i co trzeba wiedzieć, jeśli zamierzamy zawrzeć taką umowę?

Umowa o dzieło a umowa zlecenie

Obie umowy są umowami cywilnoprawnymi, stąd bywają ze sobą mylone. Są to jednak dwa różne rodzaje umów, powodujące inne skutki. Umowa o dzieło zawierana jest między zlecającym dzieło a przyjmującym zlecenie. Pierwszy z nich zobowiązuje się do wypłaty umówionego wynagrodzenia, drugi – do wykonania konkretnego, materialnego bądź niematerialnego dzieła, a więc czynności, której rezultatem będzie wytworzenie, przerobienie lub konserwacja danego przedmiotu.

Umowa zlecenie dotyczy natomiast wykonania określonego świadczenia, za którego efekt zleceniobiorca nie jest już odpowiedzialny. Jest to jedna z najważniejszych różnic między oboma rodzajami umów: w tym wypadku od zleceniobiorcy nie jest oczekiwany konkretny rezultat.

Umowa o dzieło – budowa

Zawierając umowę o dzieło, należy zwrócić uwagę, czy zawiera ona wszystkie wymagane elementy. Są to:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Strony umowy (jasno określeni zamawiający i przyjmujący zamówienie oraz ich dokładne dane)
  • Przedmiot umowy (określony w sposób jak najbardziej jednoznaczny)
  • Wynagrodzenie
  • Terminy rozpoczęcia i zakończenia wytwarzania dzieła
  • Podpisy stron

Oprócz tego w umowie warto zawrzeć informacje na temat tego, kto dostarcza materiały niezbędne do wykonania dzieła, w jaki sposób efekt pracy przyjmującego zamówienie zostanie przekazany zamawiającemu i czy przewidywane są kary umowne lub roszczenie odpowiedzialności z racji nieprawidłowości dzieła.

Wynagrodzenie na umowie o dzieło

Zamawiający zobowiązany jest do wypłacenia umówionego wynagrodzenia za wykonane dzieło. Wynagrodzenie to może nie być dokładnie ustalone – w umowie mogą zostać zawarte jedynie podstawy, które posłużą do późniejszego określenia jego wartości. Termin wypłaty powinien zostać określony, jeśli jednak nie został wyznaczony, wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w chwili przekazania dzieła. Należy także wypłacić wynagrodzenie, jeśli dzieło nie zostanie wykonane z winy zamawiającego. Wówczas zamawiający może jednak pomniejszyć je o kwotę zaoszczędzoną przez przyjmującego zamówienie z powodu niewykonania dzieła.

Wynagrodzenie kosztorysowe a ryczałtowe

Wynagrodzenie wypłacane w ramach umowy o dzieło może być określone w formie kosztorysowej bądź ryczałtowej. Wynagrodzenie kosztorysowe ustalane jest na podstawie obliczeń uwzględniających koszty i pracę związane z wykonaniem dzieła. Jeśli w trakcie jego wykonywania zmianie ulegnie wysokość stawek i cen lub zajdzie konieczność wykonania dodatkowych prac – wówczas strony mogą żądać wprowadzenia odpowiednich zmian do wysokości wynagrodzenia. Na wykonanie prac dodatkowych musi wyrazić zgodę zamawiający.

Przyjęcie formy wynagrodzenia ryczałtowego nie daje możliwości zmiany wynagrodzenia. Wyjątkiem jest wystąpienie nieprzewidzianej zmiany stosunków, skutkiem której przyjmujący zamówienie doznałby znacznej straty – wówczas może on zwrócić się do sądu o zwiększenie wypłaty bądź rozwiązanie umowy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *