Urlop rodzicielski ojca – co pracodawca musi wiedzieć?

Szybka Faktura 17/04/2023 brak odpowiedzi
 

W związku z najnowszymi zmianami w kodeksie pracy i podpisaniem dyrektywy work-life balance pracujący ojcowie zyskali prawo do dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego. Co więcej, nie jest ono uzależnione od tego, czy w dniu porodu matka dziecka pozostawała w zatrudnieniu i podlegała ubezpieczeniu. Co na temat tego urlopu powinien wiedzieć każdy pracodawca?

Długość urlopu dla pracującego ojca

Urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka – zazwyczaj wykorzystuje się go po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego bądź pobraniu zasiłku za ten okres. Wprowadzenie dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu dla ojców to jedna z kluczowych zmian w treści kodeksu pracy. Jego wymiar ulega wydłużeniu z 31 do 42 dni. W sytuacji, w której pracownik połączy urlop rodzicielski z wykonywaniem obowiązków u pracodawcy udzielającego urlop, wymiar ten wydłuży się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie trwania urlopu. Zmiana ma sprzyjać równemu podziałowi obowiązków pomiędzy dwójką rodziców, a także zachęcić pracujących ojców do opieki nad dziećmi i aktywnego uczestnictwa w ich wychowaniu. Celem dodatkowych dni urlopowych dla pracujących ojców jest ponadto poprawa polityki prorodzinnej oraz samych relacji między ojcem a dzieckiem.

Urlop o charakterze niepodzielnym

Urlop rodzicielski dla ojca ma mieć charakter niepodzielny. Ojciec dziecka nie będzie więc mógł wykorzystać go w kilku partiach w ciągu całego roku. Co więcej, niewykorzystane dni wolne nie przejdą na matkę dziecka. Warto jednak wiedzieć, że obydwoje rodziców będzie mogło przebywać na urlopie w tym samym czasie. W trakcie urlopu rodzicielskiego ojciec otrzyma zasiłek w wysokości 70 procent podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy podczas urlopu rodzicielskiego

W momencie, w którym pracownik-ojciec przebywa na urlopie rodzicielskim, pracodawca nie ma prawa rozwiązać z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jest on bowiem wówczas objęty specjalną ochroną. Wyjątek stanowi sytuacja, w której firma ma zostać zlikwidowana lub gdy pracodawca ogłasza upadłość.

Czas na wykorzystanie dni wolnych

Dodatkowe dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojca będzie można wykorzystać do ostatniego dnia roku, w którym dziecko ukończyło sześć lat. Co więcej, pracujący ojciec ma prawo także do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. W tym przypadku jednak wykorzystanie dni wolnych jest możliwe wyłącznie w trakcie dwunastu miesięcy od dnia narodzin dziecka. Dotychczas ojcowie mogli korzystać z urlopu do ukończenia przez ich pociechy drugiego roku życia.

Wnioskowanie o urlop rodzicielski ojca

Urlopu ojcowskiego udziela się na wniosek ojca-pracownika. Może mieć on formę zarówno papierową, jak i elektroniczną. Pismo należy złożyć najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem urlopu, a ponadto – dołączyć do niego stosowne dokumenty. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić podanie pracującego ojca o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *