ViDa – wiesz, czym jest?

Szybka Faktura 29/08/2024 brak odpowiedzi
 

8 grudnia 2022 roku została opublikowana inicjatywa ViDa, zakładająca zmiany dotyczące zasad sprawozdawczości VAT, rejestracji VAT czy obowiązków platform cyfrowych. Co szczególnie warto wiedzieć na temat tego unijnego pakietu?

ViDa – abc

ViDa to unijny pakiet opodatkowania, którego celem jest wprowadzenie elektronicznej sprawozdawczości w zakresie podatku VAT na terenie całej UE. Skrót ten pochodzi od wyrażenia od VAT in Digital Age, czyli VAT-u w epoce cyfrowej. Inicjatywa ViDa zakłada przede wszystkim:

  • zmiany zasad sprawozdawczości VAT i jej dostosowanie do wyzwań obecnej ery cyfrowej;
  • zmiany w obowiązkach platform cyfrowych;
  • zmiany związane z rejestracją VAT według koncepcji pojedynczej rejestracji VAT.

Podstawowym założeniem pakietu jest wdrożenie e-fakturowania w całej Unii Europejskiej oraz cyfrowe raportowanie dokonywanych transakcji. Ma to usprawnić pobór VAT-u od przedsiębiorców sprzedających towary i usługi online w UE.

Obowiązkowe e-fakturowanie na terenie UE

W związku z wdrożeniem pakietu ViDa firmy dokonujące transakcji objętych wymogami dotyczącymi raportowania cyfrowego będą zobowiązane do wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Dokumenty będą wystawiane do 10. dnia po zrealizowaniu transakcji. Posiadanie faktury w takiej postaci ma być jednym z warunków do obliczenia podatku VAT. Inne formaty faktur będą stosowane w przypadku dostaw do krajów trzecich czy transakcji krajowych.

Jednolita rejestracja VAT

W wyniku zmian ograniczony zostanie również obowiązek posiadania wielu rejestracji na potrzeby VAT przez jeden podmiot. Wprowadzane zmiany to m.in.:

  • sprzedaż towarów na zasadzie B2C przez dostawców nieposiadających siedziby na terenie państwa członkowskiego;
  • poszerzenie zakresu obowiązkowego odwrotnego obciążenia na dostawy usługi towarów B2B dokonywane przez firmy niezarejestrowane i bez siedziby w kraju, w którym jest należny podatek VAT, jeżeli klient jest zarejestrowany w państwie członkowskim;
  • wprowadzenie nowego reżimu OSS dla transgranicznych transferów towarów własnych, umożliwiające zgłaszanie takich transakcji w jednym państwie członkowskim niezależnie od miejsca, z którego odbywa się transport towarów.

Zmiany związane z raportowaniem cyfrowym

Wprowadzenie pakietu wiąże się także z obowiązkiem cyfrowego raportowania wewnątrzwspólnotowych transakcji do organów podatkowych w odniesieniu do:

  • sprzedaży towarów z zerową stawką VAT klientom należącym do podatników VAT w innych krajach członkowskich;
  • wewnątrzunijnego nabycia towarów;
  • transgranicznej sprzedaży i zakupu towarów/usług, w przypadku gdy klient ma obowiązek zapłacenia podatku VAT w ramach odwrotnego obciążenia.

Informacje podsumowujące VAT-UE zastąpi nowy system DRR – dzięki temu możliwa będzie redukcja ilości oszustw oraz wyłudzeń podatku. Każde państwo członkowskie będzie mogło opracować własne specyfikacje techniczne i protokoły sprawozdawcze.

Wprowadzenie pakietu ViDA może pomóc w uproszczeniu i usprawnieniu systemu podatkowego, a ponadto – zapobiegać oszustwom podatkowym.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *