Wakacje pod gruszą dla pracowników – co to takiego?

program do faktur 07/06/2018 brak odpowiedzi
 

Wakacje pod gruszą to bardzo często stosowane określenie, którego używa się mając na myśli dodatek wakacyjny dla pracowników danego przedsiębiorstwa. Zależnie od organizacji funduszu socjalnego w danej firmie, można wygospodarować dla pracowników specjalne pieniądze, które z pewnością zadziałają motywująco i lojalizująco na zatrudnionych.

Wsparcie finansowe pracowników

Wsparcie finansowe pracowników wypłacane jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych. Jego utworzenie jest obowiązkiem pracodawcy w momencie, gdy na dzień pierwszego stycznia w jego firmie zatrudnionych jest co najmniej dwudziestu pracowników w rozliczeniu na pełne etaty. Jeżeli kilku pracowników zatrudnionych jest jedynie na część etatu, to sumuje się te części i jeden cały liczy się jako jednego pracownika.

Wyjątkiem od tej reguły są jednostki budżetowe i samorządowe. W tym przypadku utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych jest obowiązkowe, niezależnie od liczby osób zatrudnionych.

Jeżeli przedsiębiorstwo nie zatrudnia dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, to utworzenie Funduszu nie jest obowiązkowe. Można to zrobić, ale nie trzeba. Obowiązkiem pracodawcy jest jednak poinformowanie pracownika o tym, że w danym zakładzie taki fundusz nie istnieje i nie są wypłacane dofinansowania.

Kwota dofinansowania do wakacji

Dofinansowanie do wakacji, czyli właśnie wspomniane wakacje pod gruszą wyliczane są indywidualnie dla każdego pracownika. Nie jest tak, że każdemu przysługuje ta sama kwota z założenia. Oczywiście może się tak zdarzyć, jeżeli pracownicy spełniają podobne kryteria. Co do zasady jednakże, powinno to być rozliczane indywidualnie.

Na kwotę dofinansowania wpływa przede wszystkim wysokość zarobków danego pracownika, jego sytuacja materialna i rodzinna oraz budżet Funduszu. Najwyższe dofinansowanie uzyskują więc pracownicy, którzy zarabiają najmniej i mają najtrudniejszą sytuację rodzinną. W miarę wzrastających zarobków i lepszej sytuacji, kwota dofinansowania powinna maleć.

Pieniądze otrzymane z dofinansowania mogą być przeznaczone na wypoczynek wakacyjny zorganizowany przez podmioty zewnętrzne – kolonie, obozy, wycieczki – jak również na wypoczynek organizowany we własnym zakresie – stąd właśnie nazwa „wczasy pod gruszą”.

Kiedy należy złożyć wniosek o dofinansowanie

Wniosek o dofinansowanie powinien być złożony razem z wnioskiem o urlop. Przyjmuje się, że minimalny okres urlopowania to czternaście dni. I na taki okres przyznawane są pieniądze. Oczywiście, do wspomnianego wniosku o urlop i o dofinansowanie należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację wnioskującego, która została opisana we wniosku. Wymagane dokumenty powinny być opisane w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych. To, co będzie wymagane może się różnić, zależnie od przedsiębiorstwa. Obowiązkowymi dokumentami może być potwierdzenie tego, że dzieci kontynuują naukę, czyli zaświadczenie ze szkoły lub studiów, firma może oczekiwać deklaracji PIT za zeszły rok w celu potwierdzenia sytuacji materialnej wnioskującego. Niektóre firmy wymagają również potwierdzenia stanu zdrowia dzieci, jeżeli w rodzinie pracownika są chore dzieci, a ich pielęgnacja obciąża domowy budżet.

Po podjęciu decyzji o wysokości dofinansowania, pieniądze przelewane są na konto pracownika. Zwykle jest to tak zorganizowane, by otrzymał je jeszcze przed planowanym urlopem. Może jednak się tak zdarzyć, że wpłyną dopiero po powrocie. Istotną kwestią jest to, że pracownik nie jest zobligowany do wyjazdu – ani w formie zorganizowanej, ani samodzielnie zaplanowanego. Równie dobrze, cały urlop może spędzić w domu, a dofinansowanie i tak będzie przysługiwało.

Fundusz Świadczeń Pracowniczych to często ogromne wsparcie dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Czasem, to jedyne źródło finansowania wakacji dla dzieci, co jest nie bez znaczenia zważywszy na to, że wakacyjny wypoczynek jest dla dzieci bardzo ważny.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *