Wsparcie dla małych firm – jak je zdobyć?

program do faktur 17/03/2020 brak odpowiedzi
 

Początkujący, mali przedsiębiorcy zwykle mają problem ze zgromadzeniem środków finansowych na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Z pomocą przychodzą rozmaite źródła dofinansowania dla firm, które dają szansę na zdobycie niezbędnych środków. Poniżej przedstawiamy cztery sposoby na dofinansowanie dla małych firm.

Dotacje z Unii Europejskiej dla małych firm

Małe firmy mogą skorzystać ze wsparcia z funduszy europejskich. Dotacje unijne oferowane są w wielu dziedzinach, jednak największe szanse na uzyskanie wsparcia z Unii Europejskiej mają inwestycje realizowane w kilku obszarach:

 • prowadzenie prac badawczych i rozwojowych,
 • rozwój działalności firmy,
 • informatyzacja,
 • działalność firmy za granicą,
 • rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Proces ubiegania się o dotację z funduszy unijnych jest kilkuetapowy. W pierwszej kolejności należy określić cel na jaki mają być przeznaczone środki. Następnie trzeba wybrać odpowiedni program oraz działania najbardziej dopasowane do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Kolejno trzeba znaleźć odpowiednią instytucję ogłaszającą konkursy w ramach wybranego działania. Przedsiębiorca musi również zapoznać się z miejscem i terminem składania wniosków oraz zebrać dokumentację niezbędną do prawidłowego opracowania zgłoszenia aplikacyjnego. Po dopełnieniu wszelkich formalności nie pozostaje już nic innego, jak tylko czekać na pozytywne rozpatrzenie naszego zgłoszenia. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy z instytucją zajmującą się przekazaniem dotacji z Unii Europejskiej.

Dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Każdy początkujący przedsiębiorca, który planuje założenie własnej działalności gospodarczej może starać się o dotacje z urzędu pracy, których największą zaletą jest to, że nie podlegają zwrotowi. By móc ubiegać się o wspomniane dofinansowanie należy złożyć kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek, zawierający m.in. biznesplan planowanej działalności oraz spełnić szereg warunków i wymogów formalnych, które określa Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Ponadto trzeba dodać, że Powiatowe Urzędy Pracy posiadają także swoje wewnętrzne regulaminy określające zasady przyznawania wsparcia finansowego.

Kredyty bankowe dla małych firm

Jeszcze do niedawna sytuacja początkujących przedsiębiorców poszukujących źródeł finansowania dla swojej firmy nie była zbyt zadowalająca, ponieważ banki wymagały poręczenia lub zabezpieczenia majątkiem, co w przypadku dopiero rozwijających się firm zwykle było niemożliwe.

Obecnie wiele instytucji bankowych kieruje swoją ofertę do małych i rozwijających się firm. Wśród ofert bankowych można wymienić dwa rodzaje kredytów: kredy zabezpieczony hipoteką i kredyt niezabezpieczony. Największą zaletą pierwszego z wymienionych jest możliwość ubiegania się o dość wysoką kwotę dofinansowania, a także stosunkowo niskie koszty. Jednak w przypadku kredytu zabezpieczonego hipoteką przedsiębiorca musi posiadać własną nieruchomość. W przypadku kredytu niezabezpieczonego przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, jednak kwota kredytu, o jaką może się ubiegać jest znacznie niższa niż przy kredycie hipotecznym. Ponadto stosunkowo krótki okres spłaty kredytu niezabezpieczonego może przysparzać małym firmom nie lada kłopotów przy regulowaniu stosunkowo wysokich rat.

Warto przy tym dodać, że w niektórych bankach można starać się o kredyt już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, a wniosek i szereg innych formalności można załatwić online.

Lokalny fundusz pożyczkowy

Lokalny fundusz pożyczkowy to instytucja samorządowa powołana na terenie każdej gminy w Polsce, która przystąpiła do projektu „Samorządowa Polska”. Głównym celem funduszu jest udzielanie pożyczek mikro i małym firmom zarejestrowanym na terenie danej gminy, a także tym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, ale mają problem z pozyskaniem źródeł finansowania. Środki uzyskane z lokalnego funduszu pożyczkowego można przeznaczyć, m.in. na:

 • zakup, budowę, remont budynków związanych z działalnością gospodarczą;
 • zakup maszyn i urządzeń;
 • zakup środków transportu;
 • zakup wartości niematerialnych i prawnych;
 • zakup materiałów, surowców, towarów i usług;
 • rozmaite wydatki związane z finansowaniem bieżących kosztów działalności gospodarczej.

Finansowanie firmy to jeden z podstawowych problemów każdego przedsiębiorcy. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań, które dają możliwość pozyskania niezbędnych środków.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *