Wsparcie młodych przedsiębiorców, perspektywy na rok 2019

program do faktur 08/04/2019 brak odpowiedzi
 

Sejm uchwalił ustawę obniżającą składki ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku.  Założeniem pomysłodawców nowych przepisów jest doprowadzenie do sytuacji, w której najmniejsi przedsiębiorcy płacący dziś składki na ZUS w pełnym wymiarze 1232,16 zł zapłacą miesięczne składki w wysokości 660 zł. Nowe zasady skierowane są do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które miesięcznie osiągają przychody nie przekraczające 2,5 krotności płacy minimalnej.

Mały ZUS

Termin „mały ZUS” był w niektórych przypadkach używany w odniesieniu do dotychczasowej ulgi dla nowych firm – preferencyjnych składek, które można płacić przez 24 miesiące po rozpoczęciu działalności. Od 1 stycznia 2019 r. będzie on dotyczył nowej ulgi dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS”, ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start, preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności i jest opłacalne dla nowych firm.

 

Ile wyniesie mały ZUS?

Najniższe składki dla osób objętych małym ZUS-em wyniosą tyle samo, co preferencyjny ZUS dla młodych przedsiębiorców, a więc 520 zł miesięcznie. Wraz z każdą dodatkową złotówką przychodu będą one rosły o 16 groszy. Przestaną iść w górę dopiero wówczas, gdy osiągną wartość pełnej składki na ubezpieczenie społeczne.

Według szacunku rządu z przywileju niższych składek skorzysta ok. 175 tys. przedsiębiorców (dla takiej grupy to rozwiązanie ma być opłacalne) . Wprawdzie przychody poniżej 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę uzyskuje prawie 900 tys. przedsiębiorców, ale tylko ok. 500 tys. jest zobowiązanych do opłacania składek z tytułu działalności (bo ubezpieczeni już są z innych tytułów: praca, emerytura itp.). Dodatkowo ok. 320 tys. z tego grona korzysta z preferencyjnych składek przysługujących przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.

Składka zdrowotna w pełnej wysokości

Podkreślić trzeba, że ulga dotyczy wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, dlatego niezależnie od tego czy korzystamy z małego, preferencyjnego czy też pełnego ZUSu, w każdym przypadku obowiązani jesteśmy do uiszczenia składki zdrowotnej w jej pełnej wysokości. Jej obecna wysokość to 319,94 zł.

Na czym konkretnie będą polegały zmiany?

„Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który prowadzi nieduży zakład usługowy, np. ślusarza, który ma roczne przychody w wysokości 40 tys. zł. Dziś płaci taką samą składkę na ZUS, jak przykładowo, osiągający znacznie większy przychód przedsiębiorca prowadzący sieć hoteli. Dzięki Małemu ZUS-owi mniejsi przedsiębiorcy będą mogli płacić składki niższe nawet o połowę” – wyjaśnił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii.

Jak długo będzie można korzystać z małego ZUS?

Ministerstwo wprowadziło tzw. mechanizm cykliczności. Oznacza to, że przedsiębiorca może korzystać z zaproponowanych rozwiązań przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Przez dwa lata będzie więc musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

Co istotne, do małego ZUS można zawsze wrócić. Zatem, jeżeli w 2018 r. przedsiębiorca przekroczył limit 30-krotności, to ciągle może w roku 2020 mieć prawo do obniżonych składek. Oczywiście w zależności od wyniku finansowego na koniec roku 2019.

„Jeżeli ten projekt wejdzie w życie dajemy przedsiębiorcy pewną perspektywę – jeśli w danym roku zarabia mniej i płaci wysokie składki mówimy mu: w przyszłym roku będzie lżej, składki będą dużo niższe. Natomiast dzisiaj takiej perspektywy nie ma – zbliża się 20 dzień miesiąca i trzeba zapłacić ok. 1,3 tys. zł i nie ma innej dostępnej opcji” – wskazał. (PAP)

Jest to spory ukłon w kierunku przedsiębiorców, głównie z sektora MSP. Takie działanie może wpłynąć zachęcająco i motywująco na osoby, które są na etapie rozważania, czy rozpocząć prowadzenie własnej działalności, czy na razie się z tym wstrzymać.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *