Wypowiedzenie zmieniające ‒ co warto wiedzieć?

program do faktur 15/09/2020 brak odpowiedzi
 

Wypowiedzenie zmieniające to dokument wręczany pracownikowi przez pracodawcę, w którym proponowane są nowe warunki płacy i pracy. Ma charakter ewentualny. Niewyrażenie przez pracownika zgody na zaproponowane warunki powoduje rozwiązanie umowy o pracę.

Czym jest wypowiedzenie zmieniające?

Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronnym oświadczeniem ze strony pracodawcy, w którym zmienia on warunki pracy i płacy pracownika. Zazwyczaj stosowane jest, jeśli niemożliwe jest dojście do porozumienia w sprawie nowych warunków. Zmiany zawarte w wypowiedzeniu często będą więc niekorzystne dla pracownika.
Wypowiedzenie zmieniające może być złożone jedynie przez pracodawcę i powinno mieć formę pisemną. Zawiera ono okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik nie zgadza się na nowe warunki, musi złożyć oświadczenie o odmowie ich przyjęcia przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Zapis o tym musi się znaleźć w treści wypowiedzenia. Jeśli informacja taka nie zostanie zawarta w dokumencie, pracownik ma czas na odrzucenie go do końca okresu wypowiedzenia.

Kiedy stosowane jest wypowiedzenie zmieniające?

W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca może dokonać zmian:

  • Schematu pracy
  • Miejsca wykonywania pracy
  • Wynagrodzenia pracownika
  • Rozkładu czasu pracy.

Aby wypowiedzenie zmieniające było uzasadnione, zmiany te muszą być potrzebne i istotne. Nowe warunki pracy powinny odpowiadać możliwościom i kwalifikacjom pracownika. Uzasadnienie musi być także związane z sytuacją pracodawcy, np. koniecznością obniżenia kosztów działalności. Wypowiedzenie zmieniające może także przybrać formę sankcji.

Kiedy nie można zastosować wypowiedzenia zmieniającego?

Istnieją przypadki, w których wypowiedzenie zmieniające nie może zostać zastosowane. Nie może ono służyć zmianie rodzaju umowy o pracę, np. z umowy na czas nieokreślony na umowę na czas określony. Ograniczona jest też możliwość przedłożenia go pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata, o ile okres zatrudnienia pozwala mu na uzyskanie prawa do emerytury po osiągnięciu tego wieku. Wypowiedzenie zmieniające może on otrzymać jedynie wtedy, gdy wszyscy pracownicy, lub grupa, do której należy, otrzymują nowe warunki płac, a także jeśli utraci zdolność lub uprawnienia do wykonywania dotychczasowej pracy. Nie znajdzie ono zastosowania także w przypadku innych pracowników podlegających wzmożonej ochronie stosunku pracy.

Należy też pamiętać, że przedłożenie wypowiedzenia zmieniającego musi być skonsultowane z zakładową organizacją związkową.

Wypowiedzenie zmieniające oczami pracownika

Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające z informacją o możliwości odrzucenia jego warunków przed upływem połowy wyznaczonego okresu, ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest brak zgody na nowe warunki, którą można wyrazić ustnie lub pisemnie (warto jednak zdecydować się na drugą opcję). Drugą jest przyjęcie warunków oferowanych przez pracodawcę. Można go o tym poinformować lub nie podjąć żadnych działań, Kodeks Pracy uznaje bowiem milczenie ze strony pracownika za zgodę na modyfikację umowy o pracę.

Pracownik może też zaskarżyć wypowiedzenie zmieniające. Nie jest to równoznaczne z odrzuceniem nowych warunków i nie powoduje automatycznego rozwiązania umowy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *