Zadaniowy czas pracy – czym jest i gdzie się sprawdzi?

Szybka Faktura 29/07/2024 brak odpowiedzi
 

Wśród systemów czasu pracy określonych w Kodeksie pracy jeden jest szczególnie ciekawy – a mowa o zadaniowym czasie pracy. W tym przypadku pracownik może sam decydować o liczbie przepracowanych godzin w ciągu dnia lub tygodnia – najważniejsza jest terminowa realizacja zadania. Kiedy taki system szczególnie się sprawdza i na czym dokładnie polega?

Co wyróżnia zadaniowy czas pracy?

Jeżeli w firmie obowiązuje system zadaniowego czasu pracy, pracownicy są zobowiązani wykonywać swoje zadania – nie ma jednak znaczenia fakt, ile zajmie im to czasu. Pracodawca nie określa ścisłego przedziału czasowego ani codziennych godzin pracy. Znaczenie ma jedynie sama realizacja obowiązków do konkretnego terminu – pracownik jest rozliczany wyłącznie z wykonanych czynności. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (art. 140) taki system pracy może być wprowadzony w przypadkach uzasadnionych:

  • organizacją pracy;
  • rodzajem pracy;
  • miejscem wykonywania obowiązków.

Pracownik sam decyduje o tym, kiedy pracuje, a pracodawca nie musi prowadzić ewidencji czasu pracy zatrudnionych osób. Wiąże się to z korzyściami dla obydwu stron. Przełożony oszczędza bowiem czas, jaki musiałby poświęcić na ewidencjonowanie. Zatrudnieni mogą z kolei cieszyć się znacznie większą swobodą oraz elastycznością i zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Zadaniowy czas pracy jest dziś bardzo pożądany przez osoby poszukujące zatrudnienia – wzmianka na jego temat w ogłoszeniu rekrutacyjnym może się okazać skutecznym sposobem na przyciągnięcie wielu kandydatów.

Gdzie szczególnie sprawdzi się zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy zdaje egzamin szczególnie w firmach, w których:

  • nie jest możliwe dokładne określenie godzin pracy;
  • ewidencjonowanie czasu pracy jest utrudnione;
  • liczy się liczba stworzonych produktów czy ilość wykonywanych usług;
  • zapotrzebowanie zależy od sytuacji;
  • obowiązki można wykonywać poza standardowymi godzinami działania miejsca pracy.

System sprawdza się m.in. w przypadku pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie lub tzw. freelancerów. Mowa szczególnie o zawodach o charakterze koncepcyjnym, projektowym czy kreatywnym – np. grafiku komputerowym, copywriterze czy montażyście wideo. To dobre rozwiązanie także w przypadku osób, które same decydują o porach realizacji obowiązków.

Zadaniowy czas pracy – szczegóły

W przypadku zadaniowego czasu pracy pracownik powinien być w stanie wykonać zlecone zadania w osiem godzin w ciągu dnia lub w czterdzieści godzin w ciągu pięciodniowego tygodnia. Pracownik decyduje jednak samodzielnie, kiedy i gdzie będzie pracował – musi jedynie zrealizować całość pracy w konkretnym terminie. Nie ma więc znaczenia, czy jednego dnia będzie to osiem, a drugiego trzy godziny pracy. W sytuacji, gdy zadania nie są możliwe do realizacji w ciągu czterdziestu godzin tygodniowo, pracownikowi przysługuje prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *