Zmiany w opłacaniu składek do ZUS w 2018 roku

program do faktur 22/01/2018 brak odpowiedzi
 

Od początku roku 2018 przedsiębiorcy odprowadzający składkę ubezpieczeniową do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie muszą już wysyłać trzech różnych przelewów: składka społeczna, składka zdrowotna i Fundusz Pracy, a jeden sumaryczny, który już na koncie podatnika zostanie rozdzielony na odpowiednie subkonta i odpowiednio zaksięgowany. Ma to usprawnić proces rozliczania się z ZUS i zmniejszyć liczbę formalności, którymi przedsiębiorcy są obciążeni.

Dotychczasowe rozwiązanie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany w ramach których każdy przedsiębiorca uzyskał własne indywidualne konto w ZUS i to tam właśnie odprowadzać ma swoją składkę. Dotychczasowe rozwiązanie było zupełnie inne. ZUS udostępniał trzy numery kont: dla składek emerytalno – rentowych, tzw. Społecznych, dla składek zdrowotnych, na Fundusz Pracy. Przedsiębiorca musiał więc co miesiąc wykonywać trzy oddzielne przelewy, a każdy musiał być opatrzony odpowiednim identyfikatorem, tak by składki były zaksięgowane dla odpowiedniego przedsiębiorcy. Identyfikatorów było kilka. Był to numer NIP lub PESEL i dowód osobisty. Wymogiem było również podanie numeru REGON działalności gospodarczej. Osobny identyfikator dotyczył też opłacanej składki. Odpowiedni symbol oznaczał składkę bieżącą, zaległą, koszty egzekucyjne, koszty windykacji czy układ ratalny. Podawane daty zaś oznaczały za jaki okres jest właśnie rozliczana składka. Pieniądze były księgowane zgodnie z oznaczeniem płatności.

Wprowadzone zmiany

Nowe rozwiązanie ma być ułatwieniem niemalże pod każdym kątem. Z jednej strony jest to ułatwienie dla samego płatnika. Nie musi wykonywać kilku przelewów co miesiąc, tylko jeden zbiorczy. Nie jest to duża oszczędność czasu, ale z pewnością odczuwalna wygoda.

Jednocześnie nowy, indywidualny numer konta przydzielony każdemu płatnikowi jest jednocześnie jego identyfikatorem. Co to oznacza? Płatnik nie musi wprowadzać wielu informacji identyfikacyjnych (NIP, REGON, PESEL), a jedynie swoje dane i kwotę opłacanej składki zbiorczej. Jeżeli zaś chodzi o pracowników ZUS, to oni również mają znacznie ułatwione zadanie i uproszczoną identyfikację. Nie muszą bowiem analizować przelewów i odnajdywać właściwych wpłat. Indywidualny numer konta płatnika ma zaszyty w sobie numer identyfikacyjny (np. NIP), dzięki temu wszystkie wpłaty znacznie łatwiej można znaleźć, a co za tym idzie, szybciej można zweryfikować każdego przedsiębiorcę. System ma być więc wygodniejszy, sprawniejszy i szybszy w obsłudze dla wszystkich.

Jak skorzystać z nowego konta?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywał do końca roku 2017 wszystkim płatnikom informacje o nowym systemie i o nowym numerze konta, na który należy przekazywać składki ubezpieczeniowe od roku 2018. Osoby, które założyły sobie profil zaufany na PUE, otrzymały informację właśnie za jego pośrednictwem. Pozostali otrzymali listy przesłane za pośrednictwem poczty polskiej. Były to jednak przesyłki informacyjne i mogło się okazać, że zostały one nieopatrznie wyrzucone bez zapisania nowego numeru. Nic straconego. Właściwy numer konta można jeszcze odzyskać.  Można to zrobić na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest wizyta we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam podając swoje dane można ponownie uzyskać swój numer konta. Można też skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki kont na stronie https://www.eskladka.pl/. Po uzupełnieniu formularza system wygeneruje numer konta, z którego można od tego momentu swobodnie korzystać.

Warto wiedzieć, że od dnia 31.12.2017 roku wszystkie dotychczasowe konta ZUS zostają zamknięte. Rozliczenie jest więc możliwe wyłącznie za pośrednictwem nowych rachunków.

Podsumowując, nowe rozwiązanie powinno ułatwić i usprawnić proces rozliczania zarówno ze strony samego przedsiębiorcy, jak i ze strony urzędników.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *