Zmiany VAT w e-commerce

Szybka Faktura 30/06/2021 brak odpowiedzi
 

Przedsiębiorcy powinni regularnie aktualizować swoją wiedzę z zakresu zmian, jakie wprowadza rząd w zakresie podatków. Tym razem nowelizacji podlegają zasady związane z podatkiem VAT, a konkretnie te dotyczące pakietu e-commerce, czyli handlu elektronicznego i małych przesyłek z krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Konieczność wprowadzenia zmian narzucona jest przez prawo UE. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2021 roku. Prace w polskim rządzie przebiegają dość wolno, dlatego cały czas trzeba czekać na decyzję Sejmu i Senatu. W ten sposób czas na wprowadzenie zmian może być ograniczony, jednak to nie oznacza przesunięcia terminu ich obowiązywania. Zgodnie z zapowiedziami będzie dużo nowych przepisów. Do najważniejszych przepisów należy zniesienia zwolnienia z VAT przy przesyłkach o wartości do 22 EURO. W ten sposób sklepy internetowe muszą pobierać podatek przy niektórych transakcjach. Takie zmiany dotkną również osób fizycznych sprzedających różne przedmioty mieszkańcom krajów należących do Unii Europejskiej.

Obowiązek rejestracji VAT za granicą

W ten sposób może okazać się, że należy rejestrować się w krajach zagranicznych jako lokalny płatnik VAT. W związku z tym, że może to powodować wiele trudności, wprowadzono procedurę One Stop Shop (OSS). Zgodnie z przepisami sprzedawcy nie będą musieli zgłaszać zagranicznych podatków VAT. Pojawi się za to obowiązek kwartalnego zeznania podatkowego do określonej administracji podatkowej.

Zmiany w rozliczeniach VAT dla sprzedaży wysyłkowej

Zmiany w podatku VAT dotkną przede wszystkim osoby prowadzące sklepy internetowe, ale tylko w przypadku wysyłania towarów do krajów Unii Europejskiej. Do tej pory każde państwo miało swoje własne progi podatkowe, po których sprzedawcy musieli zarejestrować działalność w celu płacenia podatku VAT. Po wprowadzeniu zmian wszystkie progi mają zostać ujednolicone. W takiej sytuacji będzie można dokonać rejestracji lub skorzystać ze wspomnianej już procedury OSS (wtedy rejestracja w innych krajach nie jest obowiązkowa). Jest to spore ułatwienie, ponieważ sprzedawcy będą mogli raportować wszystkie transakcje wysyłkowe na jednej deklaracji VAT.

Co z małymi zakupami?

Proponowane zmiany wiążą się ze wzrostem cen przy drobnych zakupach. Najczęściej dotyczą sprzedaży produktów z popularnego portalu AliExpress. Nowe zasady opodatkowania mają dotyczyć wszystkich sprzedawców, w tym także tych, którzy wystawiają towary na sprzedaż na portalach społecznościowych. Wszystkie zmiany mają na celu wyrównać szanse sprzedawców. Zgodnie z przewidywaniami w ten sposób konkurowanie w ramach tak zwanego e-handlu z krajami spoza Unii Europejskiej. Jak to będzie wyglądało w praktyce, jeszcze do końca nie wiadomo. Polski rząd cały czas pracuje nad nowymi przepisami, dlatego na ostateczną decyzję trzeba jeszcze trochę poczekać.

Warto jednak pamiętać, by przed 1 lipca 2021 zapoznać się z wprowadzonymi zasadami. Przestrzeganie przepisów prawa podatkowe jest bowiem konieczne.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *