Zmiany w podatkach 2023

Szybka Faktura 31/01/2023 brak odpowiedzi
 

Rok 2023 wiąże się z wieloma zmianami podatkowymi, które od stycznia obowiązują zarówno przedsiębiorców, jak i etatowców. Czego dotyczą nowe przepisy?

Wzrost kwoty wolnej od podatku oraz nowa skala podatkowa

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład stawka podatku w pierwszym progu podatkowym wyniesie w 2023 roku 12 proc. do kwoty 120 tysięcy złotych oraz 32 proc. od nadwyżki ponad 120 tysięcy złotych. Kwota wolna od podatku wyniesie z kolei 30 tysięcy złotych. Zmianom ulegną zasady jej uwzględniania – płatnicy będą musieli pomniejszać zaliczki na PIT o kwotę nie większą niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o ile otrzymają od zatrudnionego oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia. Co ważne, pracownik będzie mógł rozliczać kwotę wolną od podatku u trzech pracodawców jednocześnie.

Nowe ulgi

W 2023 roku możliwe będzie skorzystanie z nowych ulg podatkowych – ulgi dla rodzin wielodzietnych (4+), ulgi dla seniora oraz ulgi na powrót. Aby z nich skorzystać, niezbędne będzie zaznaczenie prawa do ulgi w zeznaniu PIT-2. Przychody wyższe niż 85 258 złotych zostaną całkowicie zwolnione z podatku. W przypadku pracowników etatowych, którzy nie osiągają dochodów wyższych niż 30 tysięcy, również możliwe będzie złożenie oświadczenia o niepobieraniu zaliczek na podatek dochodowy.

Nowe terminy składania zeznań podatkowych

Od 2023 roku wydłużony został termin składania zeznań PIT-28. Zamiast do końca lutego, osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są zatem zobowiązane do złożenia dokumentów do końca kwietnia. Z racji, że ostatni dzień tego miesiąca przypada na weekend, składanie zeznań będzie możliwe do dnia 2 maja.

Nowe zasady składania oświadczeń płatnikom podatku dochodowego

W związku ze zmianami podatnicy będą mogli składać wnioski i oświadczenia na kilka różnych sposobów – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej czy przy użyciu specjalnego systemu kadrowo-płacowego, używanego przez płatnika. Płatnicy będą z kolei musieli brać pod uwagę złożone wnioski maksymalnie od miesiąca, który nastąpi po miesiącu ich otrzymania. Co więcej, raz złożone wnioski związane z obliczaniem zaliczki na podatek nie będą musiały być składane w następnych latach.

Nowe zasady opodatkowania prywatnego najmu

W styczniu 2023 roku zmianom uległy również zasady związane z opodatkowaniem najmu prywatnego. Uzyskiwane z tego tytułu przychody nie będą mogły być opodatkowane według skali podatkowej, a jedynie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym podatnicy wynajmujący mieszkania i inne lokale nie będą mogli pomniejszać przychodów o koszty związane z najmem. W przypadku formy opodatkowania, jaką jest ryczałt, nie ma możliwości odliczania takich wydatków jak odsetki od kredytu czy koszty remontu.

Nowa kwota podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Nowy rok wiąże się także ze wzrostem kwoty podatku przekazywanej organizacjom pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym. Podatnicy będą mogli przekazać na ich rzecz nie 1, a 1,5% należnego podatku, jaki wykażą w PIT.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *