Zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego w 2019

program do faktur 14/04/2019 brak odpowiedzi
 

Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu, od stycznia 2019 roku, zmieni się bardzo dużo przepisów. Zmiany są duże i kompleksowe. Warto się z nimi zapoznać, by nie narazić się na mandaty skarbowe. W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, które weszły w życie w 2019roku.

Niższy CIT

Obniżenie stawki CIT z obecnych 15% do jedynie 9% uzyskanego dochodu. Ma ono przysługiwać tylko tym podatnikom, u których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty, odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Stosowanego przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonywać się będzie według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Według Ministerstwa Finansów skorzysta z tego 440 tys. podatników CIT.

Wprowadzona zostanie ulga innovation box (inaczej IP Box) – dla firm, które opracują nową technologię, nowatorskie urządzenie lub inne rozwiązanie, a następnie będą na tym zarabiać. Ulga będzie polegać na tym, że dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (np. wytworzonego patentu) będzie opodatkowany stawką 5 proc. CIT.

Firmowe samochody

Samochody do wartości 150 tysięcy złotych będzie można rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności. Chodzi o całą wartość zapłaconych rat leasingowych. Natomiast dla samochodów o większej wartości, uznawanych za luksusowe, raty leasingu można będzie rozliczyć wyłącznie w wysokości wynikającej z proporcji, w jakiej kwota 150 tysięcy pozostaje do wartości samochodu. Do tej pory przepisy nie ograniczały wartości rat, jakie mogą być ujmowana w kosztach uzyskania przychodów.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody osobowe i używają ich także do celów prywatnych. Od 1 stycznia 2019 roku mogą zaliczać w koszty uzyskania przychodu tylko 75% wszystkich wydatków eksploatacyjnych (paliwa, oleje, serwis, części zamienne, opłaty autostradowe, parkingowe itp.), a to oznacza wzrost podstawy do opodatkowania. Zmiana dotyczy wszystkich, czyli nie tylko tych, którzy dopiero w 2019 roku kupią lub wezmą w leasing/wynajem auto, ale także dotychczasowych leasingobiorców i posiadaczy osobówek.

Exit tax

Chodzi oczywiście o specjalny podatek od firm i osób fizycznych, które chcą przenieść swoje aktywa poza granice państwa polskiego.

Exit tax to nic innego, jak podatek od potencjalnych (lecz niezrealizowanych) zysków przedsiębiorstwa, które postanowiło przenieść się do innego kraju. Zamysł ustanowienia takiego przepisu był jeden: uczynić nieopłacalnym przenoszenie firmy za granicę celem uniknięcia polskiego PIT-u lub CIT-u.

Zeznanie roczne za 2019 rok wypełni za przedsiębiorcę urząd

Kolejną zmianą dla przedsiębiorcy będzie możliwość wypełnienia zeznań rocznych automatycznie przez urząd. Czyli przedsiębiorcy będą mogli powierzyć wypełnienie PIT-36, PIT-36L czy PIT-28 urzędowi. Taka możliwość jednak będzie dopiero dla formularzy rozliczających 2019 rok. Stąd za 2018 rok przedsiębiorca wciąż samodzielnie musi wygenerować zeznanie i złożyć je w urzędzie.

Raportowanie schematów podatkowych

Nowy obowiązek nałożony na firmy. Oznacza zobowiązanie przedsiębiorców oraz doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, pracowników banków lub innych instytucji finansowych do ujawniania fiskusowi wdrożonych oraz planowanych schematów podatkowych. Zobowiązani są do informowania fiskusa o legalnych rozwiązaniach, które stosują w celu optymalizacji podatków. Schematy mają być proste i oczywiste w działaniu. Za błędy lub braki w raportowaniu, osoby do tego zobowiązane czekają bardzo poważne kary.

Rok 2019 przynosi ze sobą kolejne znaczące zmiany w prawie podatkowym. Liczba zmian w przepisach, które uchwalają rząd i parlament, przyprawia o zawrót głowy. Według ustawodawcy zmiany mają na celu dalsze uszczelnianie systemu podatkowego. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *