Zmiany w zakresie składek do ZUS 2019

program do faktur 06/12/2018 brak odpowiedzi
 

Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Wynika to ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pakiet zmian, jaki przygotował rząd i zapowiedział, wprowadzając między innymi Konstytucję Biznesu, ma na celu ułatwienie polskim przedsiębiorcom prowadzenie własnego biznesu. Jak więc będzie po zmianach? Spróbujemy przybliżyć, co nas czeka!

Projekt budżetu na rok 2019

Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów możemy dowiedzieć się m.in. o tym, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na rok 2019. To właśnie poziom tego prognozowanego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w kolejnym roku. Podstawa wymiaru składek kalkulowana jest bowiem jako 60% tego przewidywanego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę, zgodnie z rozporządzeniem z 19 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 r. (Dz. U. poz. 1794), wyniesie w przyszłym roku 2250 zł (w tym roku jest to 2100 zł), natomiast, jak wynika z projektu ustawy budżetowej na przyszły rok, przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2019 r. wyniesie 4765 zł (w 2018 r. – 4443 zł).

Jak policzyć składki ZUS?

W 2019 roku powinno to być (4765 zł x 0,24)/ 2220 zł, czyli 0,5151. Aby ustalić średniomiesięczny przychód należy wziąć łączny przychód roczny za rok poprzedni, pomnożyć go przez 30, a następnie podzielić przez liczbę dni wykonywania działalności.

Przykład:

Firma ma łączny przychód w wysokości 30 tys. zł, a działalność jest sezonowa wykonywana przez 180 dni (przez resztę roku jest zawieszona). Wtedy średniomiesięczny przychód wyniesie 5 tys. zł.

Aby ustalić wysokość składek mnożymy go przez specjalny współczynnik, czyli 5 tys. zł x 0,5151 i wychodzi nam 2575,5 zł i to jest podstawa wymiaru składek. Po wyliczeniu każdej ze składek wyjdzie nam łącznie 877,99 zł (bez składki zdrowotnej).

Niestety ze składek liczonych od przychodu nie możemy korzystać non-stop. Zgodnie z ustawą oznacza to tyle, że przedsiębiorca, który cały czas osiąga niskie przychody, z ulgi w opłacaniu składek będzie mógł korzystać przez 3 lata (36 miesięcy), przez kolejne 2 lata będzie zobowiązany opłacać zwykłe składki ZUS.

Ustawa określa również inne warunki, dla osób chcących skorzystać z tego rozwiązania.
A mianowicie:

  1. Składki ZUS od przychodu będą stanowiły podstawę tylko składek społecznych i składek na Fundusz Pracy. Składka zdrowotna będzie opłacana według zasad ogólnych obowiązujących wszystkich przedsiębiorców;
  2. Z powyższego rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy opłacający
    w poprzednim roku kalendarzowym zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej;
  3. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają
    z preferencyjnych składek ZUS;
  4. Przedsiębiorca musi prowadzić firmę w poprzednim roku kalendarzowym przynajmniej przez 60 dni;
  5. Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Kto skorzysta z obniżonych składek ZUS od przychodu?

Tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące przy prowadzeniu takiej działalności. Wykluczono jednak osoby rozliczające się za poprzedni rok w formie karty podatkowej oraz te, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Niski ZUS uzależniony od przychodów w 2019 roku

Ustawodawca przewiduje, że nowe przepisy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. To oznacza, że przedsiębiorcy o niskich przychodach, którzy w 2019 roku chcieliby skorzystać z możliwości opłacania niższych składek ZUS, już dziś powinni kontrolować wysokość firmowych przychodów osiągniętych od początku 2018 roku, tak by nie przekroczyć rocznej kwoty 63 tys. zł.

Wysokość składek na ZUS to temat, który od lat rozgrzewa zarówno właścicieli już istniejących firm, jak i osób, które dopiero myślą o własnej przygodzie z biznesem. Ten rok pod tym względem był szczególny z racji pojawiających się zmian.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *